Sinjalizuesja e Facebook thotë se i frikësohet ndikimit të Metaverse

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:32

Sinjalizuesja e Facebook thotë se i frikësohet ndikimit të Metaverse

Sinjalizuesja e Facebook, Frances Haugen, tha se ajo i frikësohet ndikimit të metaverse-s që gjigandi i mediave sociale ka riemërtuar, duke thënë se bota futuriste e realitetit virtual do t’i detyronte njerëzit të heqin dorë më shumë nga informacionet e tyre personale, të jenë të varur dhe t’i japin kompanisë së luftuar një tjetër monopol në botën online.

Në një intervistë me Associated Press të martën, ndërsa ajo bën një sërë paraqitjesh para ligjvënësve evropianë që hartojnë rregulla për kompanitë e mediave sociale, Haugen tha se ish-punëdhënësi i saj ka nxituar t’i japë përparësi metaverse-s sepse “nëse nuk ju pëlqen biseda, ju përpiquni të ndryshoni bisedën”.

“Facebook duhet të ketë një plan transparence për metaverse përpara se të fillojnë të ndërtojnë të gjitha këto gjëra, sepse ata mund të fshihen pas një muri,… – ata vazhdojnë të bëjnë gjëra që kanë përparësi fitimet e tyre përpara sigurisë”, tha ajo.

Metaverse është një lloj interneti “i sjellë në jetë, ose të paktën i dhënë në 3D”.

Drejtori ekzekutiv Mark Zuckerberg e ka përshkruar atë si një “mjedis virtual” ku mund të futesh – në vend që të shikosh vetëm në një ekran – dhe e ka rifokusuar modelin e biznesit të kompanisë në botën futuriste të realitetit virtual, duke përfshirë riemërtimin e kompanisë Meta.

Njerëzit mund të takohen, të punojnë dhe të luajnë, duke përdorur kufje të realitetit virtual, syze të “realitetit të shtuar”, aplikacione smartphone ose pajisje të tjera.

Haugen është një ish-menaxhere produkti në Facebook, e kthyer në sinjalizues, zbulimet e së cilës rreth praktikave të kompanisë kanë tërhequr vëmendjen globale.

Dokumentet që ajo u ka dorëzuar autoriteteve dhe dëshmia e saj për ligjvënësit në të dy anët e Atlantikut kanë zbuluar probleme të thella në kompani dhe kanë fuqizuar përpjekjet legjislative dhe rregullatore në mbarë botën për të goditur kompanitë e mëdha të teknologjisë. /Telegrafi/

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:32
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.