Skoda feston datëlindjen e 85 të Superb

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 22 Tetor, 2019 22:56

Skoda feston datëlindjen e 85 të Superb

Origjinali Superb debutoi më 22 tetor 1934 dhe u prodhua deri në vitin 1949. Kur u shfaq sedan i ri Skoda në fillim të shekullit të 21-të, prodhuesi çek ringjalli emrin Superb pas më shumë se gjysmë shekulli pushimi.

Paraardhësi me të njëjtin emër, i cili u prodhua para Luftës së Dytë Botërore, u prodhua në disa versione. Fillimisht i mundësuar nga një motor benzinë me gjashtë cilindra 2.5 litra dhe 55 kuaj fuqi, Superb OHV i avancuar i vitit 1938 kishte motor 3.1-litra me 6-cilinda dhe 80-kuaj fuqi.

Në prag të luftës, u bë një grup i vogël i Superb 4000 me një motor V8. Pasi prodhimi mbaroi në vitin 1949, prodhuesi çek nuk e përdori më emrin Superb, derisa një variant modern i modelit u shfaq nën Volkswagen në 2001.

Skoda prodhoi 136.068 kopje të gjeneratës së parë Superb përpara se të arrinte pasardhësi i saj në 2008. Në gjeneratën e dytë, në vitin 2009, u shfaq një version i kamionçinës – Superb Combi me 633 litra hapësirë bagazhi.

Gjenerata e dytë pati edhe më shumë sukses në treg, dhe deri në vitin 2015, 404.756 variante sedan dhe 217.734 karvanë kishin zbritur nga shiritat e fabrikës.

 

Superb 3 ka ngritur shkallët edhe më shumë me modelin e tij modern dhe elegant, si dhe me sistemet moderne të ndihmës. Në mesin e vitit 2019, Skoda lansoi versionin e parë të elektrizuar të plug-in Superb me një markë iV, duke e sjellë këtë model në një epokë të re.

Edhe pse Evropa është tregu më i madh për Superb (54% e të gjitha automjeteve të shitura përfundojnë në Kontinentin e Vjetër), ky model është gjithnjë e më i popullarizuar në Kinë, me gati se çdo makinë e tretë shitet në vendin më të populluar në botë.

Skoda vazhdoi rezultatet e saj të suksesshme të shitjeve me gjeneratën e tretë Superb, kështu që prodhimi i përgjithshëm i kësaj makine nga lansimi i versionit modern në 2001 deri në prill 2019 arriti në 1.280.600 automjete.

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 22 Tetor, 2019 22:56