Sot u protestua për rastin në Onkologji, kërkohet përgjegjësi ndaj Filipçes dhe Vasevit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 19:51

Sot u protestua për rastin në Onkologji, kërkohet përgjegjësi ndaj Filipçes dhe Vasevit

Nën moton “Drejtësia për viktimat”, me foto të djegura dhe të lyera me bojë të kuqe, nisi protesta e tretë pas skandalit të Onkologjisë. Qytetarët u mblodhën para Qeverisë, ku brohorasin “vrasës”.

“Nuk do të ketë drejtësi sociale derisa të ketë përgjegjësi për shuarjen e jetëve të njerëzve si pasojë e korrupsionit. Duhet të ketë drejtësi për viktimat!”, thuhet në mesazhin e protestuesve.

Organizatorët theksojnë se ndryshimet e miratuara në Kodin Penal nuk do të lirojnë të përfshirët nga krimet e tyre.

“Kërkesat dhe ultimatumi ynë nga kjo protestë janë hetimi për përfshirjen e ish-ministrit Venko Filipçe dhe drejtorit Nino Vasev, zgjerimi i hetimeve për punën e Onkologjisë së Fëmijëve, auditimi i plotë i punës së Klinikës së Onkologjisë, vendimet e formës së prerë gjyqësore për të gjithë të përfshirë në krimin e Onkologjisë, zbulimi i informacioneve nga hetimi për tragjedinë në spitalin modular në Tetovë, përgjegjësi e Prokurorisë Publike, e cila vendosi se nuk ka krim në rastin tragjik të Janas së vogël nga Manastiri”, deklarojnë organizatorët.

Kjo vjen pasi gjysmë muaj më parë policia dhe prokuroria hynë në Klinikën e Onkologjisë. Ata morën kompjuterët, dokumentet dhe kartelat mjekësore të pacientëve pasi u zbulua se ilaçet në vend të pacientëve përfundonin në tregun e zi.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 19:51
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.