Spasenovski: Vetëm një herë deri më tani qeveria ka rënë me votë mosbesimi

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 21:38

Spasenovski: Vetëm një herë deri më tani qeveria ka rënë me votë mosbesimi

Profesori universitar Aleksandar Spasenovski në televizionin Telma tha se për momentin nuk mund të thuhet si do të dalë përfundimi i situatës politike, përcjell FLAKA.

Ai vuri në dukje se vetëm një herë në historinë plurale të Maqedonisë, një qeveri ra me një votë mosbesimi.

“Sipas ngjarjeve të 48 orëve të fundit, nuk mund të vlerësojmë nëse do të ketë rezultat apo komplot. Grupi i parë i argumenteve janë lëvizjet e opozitës dhe grupi i dytë i argumenteve është përgjigja e koalicionit qeverisës. Zaev paralajmëroi luftë politike deri të enjten. Përballë pozicioneve të këtyre dy partive të mëdha, lojtarët e vegjël janë të rëndësishëm këtu. Domethënë numri i vogël i deputetëve, pra vetëm minimumi prej 61 deputetësh që qëndruan pas Mickoskit. Është mosmirënjohëse të flasim nëse do të kemi një rezultat apo një komplot. Mirëpo, duhet theksuar se në historinë tonë pluraliste vetëm një herë, kështu, Qeveria ra me votë mosbesimi, gjegjësisht ajo ishte Qeveria eksperte e Klusev-it”, tha Spasenovski. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 21:38
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.