Supë nga panxhari dhe molla me selino

Supë nga panxhari dhe molla me selino

Supë e shëndetshme për fëmijë dhe të rritur.

Përbërësit:

▪ 500 g panxhar të kuq,
▪ ¼ e një selinoje,
▪ 2 karota,
▪ 1 qepë,
▪ Sipas shijes, qimon (Cuminimcyminum) të bluar,
▪ 1 lugë të vogël vaj ulliri,
▪ 2 mollë të tharta të vogla,
▪ 1 l ujë të ngrohtë,
▪ 1 lugë uthull molle,
▪ 4 lugë të vogla rrikë.

Përgatitja:

Perimet pastroni dhe pritni në pjesë paksa të mëdha, nxeheni vajin, shtoni perime dhe qimonin, përzieni, qitni ujin e nxehtë, mbulojeni me kapak dhe zieni derisa perimet të zbuten.

Para përfundimit të zierjes shtoni pjesët e prera të mollës së prerë (të paqëruar), tenxheren hiqeni nga zjarri dhe përzieni me mikser, shtoni ujin e mbetur dhe qitni supës djathin, rrikën, kripën dhe piperin.

Shërbejeni në një mënyrë paksa të veçantë në gota apo në mënyrë klasike.

Ju bëftë mirë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 19 Korrik, 2019 22:40

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA