‘Superkompjuteri’ i famshëm parashikon fituesin e titullit të Premier Ligës dhe Top katërshen

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 21 Janar, 2022 22:28

‘Superkompjuteri’ i famshëm parashikon fituesin e titullit të Premier Ligës dhe Top katërshen

Manchester United nuk do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm… sipas një superkompjuteri.

“Djajtë e Kuq” janë aktualisht në vendin e shtatë në Premier League dhe janë në rrezik serioz për të humbur një vend në top katërshe.

Dhe, nëse besohet superkompjuteri i “bettingexpert.com”, ana e betejës së Ralf Rangnick do të përfundojë në majin e gjashtë.

Është gjithashtu një lajm i keq për Arsenalin. ‘Topçinjtë’ aktualisht janë në vendin e gjashtë në tabelë dhe besojnë se do të vazhdojnë të kthehen në elitën evropiane.

Superkompjuteri, megjithatë, po i mbështet ata për të përfunduar në vendin e pestë. Megjithatë, tifozët e Arsenalit do të mirëprisnin një rikthim në futbollin evropian pas përfundimit të sezonit të kaluar në vendin e tetë.

Nëse nuk ndodh diçka dramatike, Manchester City dhe Liverpool do të kualifikohen në Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Superkompjuteri beson se kampionët në fuqi City do të vazhdojnë të ruajnë kurorën e tyre, ndërsa Reds do të përfundojnë një vend pas.

Kjo bën që Chelsea, Tottenham dhe West Ham të luftojnë për dy vendet e mbetura në Ligën e Kampionëve – dhe kjo e fundit pritet të humbasë.

Kampionët në fuqi të Evropës parashikohet të jenë të tretët, ndërsa Spurs-i i Antonio Conte-s mbështetet të dalë i katërti.

Më pas vijnë ‘Hammers’ në vendin e shtatë, Wolves në të tetin, Leicester në të nëntën dhe Brighton në të 10-tën për të përbërë gjysmën e lartë të tabelës.

Superkompjuteri parashikon se Aston Villa (11), Crystal Palace (12), Southampton (13) dhe Leeds (14) do t’i mbijetojnë të gjitha lehtësisht rënies nga kategoria – duke lënë gjashtë ekipe që luftojnë për rënien.

Norwich është favorit i madh për të përfunduar në fund të tabelës, pavarësisht se fitoi ndeshjen e tyre më të fundit për të lëvizur brenda një pike sigurie.

Burnley, i cili aktualisht është në fund të tabelës, është mbështetur për të përfunduar në vendin e 19-të. Megjithatë, ata janë vetëm tre pikë larg sigurisë me dy ndeshje më pak.

Klubi i fundit i propozuar për një rikthim në Champions është Watford, i cili aktualisht është një pikë jashtë zonës së rënies.

Ndoshta më befasuesi është pozicioni i fundit i Newcastle në Premier League, me superkompjuterin që parashikon një përfundim në vendin e 17-të.

Edhe pse Toon janë klubi më i pasur në botë, ata janë aktualisht në zonën e rënies, kanë fituar vetëm një ndeshje gjatë gjithë sezonit dhe kanë përmbushur më shumë ndeshje se ata rreth tyre.

Brentford, i cili po shijon një sezon të parë yjor në Premier League, pritet të përfundojë në vendin e 15-të dhe Evertoni pa trajner është i gatshëm të shmangë rënien në vendin e 16-të. /Lajmi.net/

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 21 Janar, 2022 22:28