Back to homepage

Etiketë "Омикрон"

Идната недела ќе се утврдува дали неколку пациенти го имаат подвидот на омикрон БА2

Идната недела ќе се утврдува дали неколку пациенти го имаат подвидот на омикрон БА2

Активни се 14.336 случаи во државава од кои најголем број 8031 се во Скопје. Според вчера објавените податоци при направени се 4.667 тестови, регистрирани се 1.543 нови случаи со КОВИД-19, 18 починати лица и 1.961 оздравен пациент. Примероци од пет

Read Full Article
СЗО: Омикрон сојот се шири со исклучително голема брзина

СЗО: Омикрон сојот се шири со исклучително голема брзина

Омикрон сојот се шири со исклучително голема брзина, предупреди Светската здравствена организација. Генералниот директор на организацијата, Тедрос Гебрејесус, нагласи дека иако болеста е со полесни симптоми, бројот на заразени може да ги попречи здравствените системи, особено во помалку развиените земји.

Read Full Article