Back to homepage

Tag "Antony Blinken"

​Blinken uron Kosovën për Pavarësinë: Përparimi është i jashtëzakonshëm në këto 15 vite!

​Blinken uron Kosovën për Pavarësinë: Përparimi është i jashtëzakonshëm në këto 15 vite!

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, ka uruar popullin e Kosovës për 15-vjetorin e Pavarësisë. Në letrën e tij, Blinken ka thënë se Kosova ka bërë përparim të jashtëzakonshëm në këtë 15 vjet, duke shprehur mirënjohje për rreshtimin e saj

Read Full Article
Blinken: Mbështesim RMV dhe Shqipërinë  në procesin e anëtarësimit në BE

Blinken: Mbështesim RMV dhe Shqipërinë në procesin e anëtarësimit në BE

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka mirëpritur vendimin e Maqedonisë së Veriut për të pranuar propozimin francez, teksa thotë se një BE me Ballkanin Perëndimor pjesë të saj, e bën atë më të fortë. “Bashkimi Evropian që përfshin të

Read Full Article
Blinken mbërrin në Kiev, takon Zelenskyn

Blinken mbërrin në Kiev, takon Zelenskyn

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në Kiev dhe është takuar me presidentin Volodymyr Zelensky. Kjo u bë e ditur nga një këshilltar i presidentit ukrainas. Vizita e Blinken në Kiev vjen pas refuzimit nga pala ruse për

Read Full Article
Blinken: Rusia do të përballet me “pasoja masive”

Blinken: Rusia do të përballet me “pasoja masive”

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i tha prezantuesit të “NBC Nightly News with Lester Holt”, Lester Holt se nëse Rusia nuk tërheq forcat e saj nga Ukraina, “do të ketë pasoja masive në të ardhmen, një çmim që Rusia

Read Full Article