Back to homepage

Tag "Mali i Zi"

Abazoviç, kryeministër për 115 ditë

Abazoviç, kryeministër për 115 ditë

Qeveria e Dritan Abazoviçit është zgjedhur më 28 prill të këtij viti me votat e DPS-së, URA-s, SDP-së, Partisë Popullore Socialiste pro-serbe dhe partive të popujve pakicë. Dritan Abazoviç ishte kryeministri i parë i Malit të Zi, i cili i

Read Full Article
​Kuvendi i Malit të Zi pritet të votojë, Abazoviq: Pas 30 minutave bie qeveria

​Kuvendi i Malit të Zi pritet të votojë, Abazoviq: Pas 30 minutave bie qeveria

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq në seancën e Kuvendit e cila po vazhdon, ka thënë se gjatë 100 ditëve të punës së tij, janë bërë shumë punë për të cilat koha do të tregojë. Ai tha se nuk

Read Full Article
Mali i Zi dhe Kroacia në flakë

Mali i Zi dhe Kroacia në flakë

Moti i nxehtë dhe thatësira janë bërë shkak i shpërthimit të zjarreve masive në mbarë Ballkanin Perëndimor. Pamjet dramatike të djegies së shtëpive e pyjeve vijnë nga Kroacia dhe Mali i Zi. Në Kroaci, një zjarr i madh përfshiu rajonin

Read Full Article
Pa përkrahjen e partisë së Gjukanoviqit, Abazoviq nënshkruan marrëveshjen me Kishën Ortodokse Serbe

Pa përkrahjen e partisë së Gjukanoviqit, Abazoviq nënshkruan marrëveshjen me Kishën Ortodokse Serbe

Është nënshkruar Marrëveshja Themelore ndërmjet Kishës Ortodokse Serbe dhe Malit të Zi, njoftoi qeveria malazeze. Abazoviq me herët kishte konfirmuar se  marrëveshja mund të nënshkruhet në muajin gusht, por duke mos dhënë ndonjë datë.Mali i Zi hyri në një krizë

Read Full Article
Mali i Zi, nismë për legalizimin e kanabisit

Mali i Zi, nismë për legalizimin e kanabisit

Legalizimi i kanabisit diskutohet prej kohësh në Malin e Zi, por së shpejti në parlamentin e këtij vendi pritet të paraqitet edhe një nismë ligjore. Mbështetëse e kësaj nisme është partia URA e kryeministrit Dritan Abazoviç dhe Partia Socialiste Popullore

Read Full Article