Back to homepage

Etiketë "Mariupoli"

Mariupoli nuk dorëzohet! Ushtarët ukrainas refuzojnë “ultimatumin” rus

Mariupoli nuk dorëzohet! Ushtarët ukrainas refuzojnë “ultimatumin” rus

Porti strategjik i Mairupolit nuk ka rënë ende u shpreh kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal. Edhe pse rusët prej gjashtë javësh kanë drejtuar të gjithë forcën e tyre luftarake në këtë zonë dhe kanë bërë thirrje që qyteti të dorëzohet

Read Full Article
Pse Mariupoli është i rëndësishëm për Rusinë?

Pse Mariupoli është i rëndësishëm për Rusinë?

Të shtunën, autoritetet raportuan se ushtarët rusë kanë depërtuar thellë në qytetin e rrethuar të Mariupolit dhe ka pasur luftime në rrugët e këtij qyteti. Ndërkaq, të dielën, zyrtarët ukrainas thanë se një shkollë, që po strehonte 400 persona, është

Read Full Article
Turqit e bllokuar në xhaminë e Mariupolit

Turqit e bllokuar në xhaminë e Mariupolit

Në mesin e të bllokuarve në Mariupol janë një grup shtetasish turq që aktualisht strehohen në një xhami në qytet, sipas qeverisë turke e cila i ka kërkuar Rusisë që të ndihmojë në evakuimin e tyre. Të shtunën, Ministria e

Read Full Article