Back to homepage

Etiketë "NATO"

Pjesëmarrës në takimin e spikerëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s

Pjesëmarrës në takimin e spikerëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, do të marrë pjesë në Takimin e kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare në NATO, që do të mbahet sot dhe nesër në kryeqytetin e Lituanisë, në Vilnus. Në

Read Full Article
Stoltenberg: Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor armët bërthamore!

Stoltenberg: Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor armët bërthamore! Updated

Ukraina rimori të shtunën kontrollin e një qyteti kyç brenda territorit që presidenti rus e shpalli si të aneksuar nga Moska. Për sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, përparimi i forcave ukrainase tregon se ato janë në gjendje t’i

Read Full Article
Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut po merr 78 milionë dollarë mbështetje amerikane në zhvillimin e kapaciteteve të saj, modernizimin, pajisjen dhe zhvillimin e kapaciteteve të mbrojtjes kibernetike. Mbështetja amerikane, siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes, synon arritjen e objektivave

Read Full Article
Misioni i NATO-s dhe konflikti në Ukrainë

Misioni i NATO-s dhe konflikti në Ukrainë

Konflikti në Ukrainë arrin tashmë gjashtë muaj nga fillimi i tij dhe palët nuk kanë dhënë shenja se mund të ulin armët. Ekspertët thonë se bombardimi i qyteteve ukrainase nga forcat ruse ka konsoliduar vullnetin dhe vendosmërinë e popullit ukrainas

Read Full Article
Bombarduesit amerikanë fluturuan mbi Shkup | VIDEO

Bombarduesit amerikanë fluturuan mbi Shkup | VIDEO

Dy avionë bombardues amerikanë të llojit B-52 fluturuan mesditën e së hënës mbi Shkup, njofton Flaka Këto fluturime po kryhen për të treguar përkushtimin ndaj aleatëve të NATO-s, teksa janë rritur tensionet për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. “Qëllimi

Read Full Article