Back to homepage

Etiketë "Negociatat me BE"

Çfarë pas pranimit të BE-së për nisjen e bisedimeve qasëse

Çfarë pas pranimit të BE-së për nisjen e bisedimeve qasëse

Menjëherë pas miratimit të propozimit francez në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut, më 19 korrik u zhvillua konferenca e parë ndërqeveritare midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Negociata nuk do të fillojnë derisa të bëhen ndryshimet kushtetuese nga pala

Read Full Article
LSDM: Gjuha maqedonase në BE, të gjitha gënjeshtrat e Mickoskit dhe Apasiev po fundosen

LSDM: Gjuha maqedonase në BE, të gjitha gënjeshtrat e Mickoskit dhe Apasiev po fundosen

Të gjitha gënjeshtrat e Mickoskit dhe Apasiev janë fundosur, të gjitha të pavërtetat e tyre janë demaskuar. Gjuha maqedonase pati jehonë në Bruksel, hyri në BE, u hap rruga që gjuha maqedonase të bëhej gjuhë zyrtare e Bashkimit Evropian, thonë

Read Full Article
Shqipëri: Flamuri kuq e zi valëvitet në BE, flamuri europian ngrihet para Kryeministrisë

Shqipëri: Flamuri kuq e zi valëvitet në BE, flamuri europian ngrihet para Kryeministrisë Updated

Një ditë pasi u hapën zyrtarisht negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë me Bashkimin Europian, në Bruksel valëvitet flamuri kuq e zi. Ndërkohë, këtë mëngjes në ambientet e Kryeministrisë në vendin tonë, u ngrit sot simbolikisht flamuri europian. Në një ceremoni

Read Full Article
BDI uron të gjithë qytetarët për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE

BDI uron të gjithë qytetarët për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE

Sot, pas 17 vitesh pritje Republika e Maqedonisë së Veriut fillon bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Europian, duke hapur kështu prespektiva të reja për vendin dhe për qytetarët. Ngadalë por sigurt, po kyçemi drejt familjes europiane. Bashkimi Demokratik për Integrim,

Read Full Article
Ahmeti: Europa është shtëpia jonë

Ahmeti: Europa është shtëpia jonë Updated

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka uruar të gjithë qytetarët e vendit nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian. Ahmeti është shprehur se pavarësisht sfidave, të bashkuar mund t’ia dalim gjithmonë. Lexoni

Read Full Article