Back to homepage

Etiketë "Omicron"

OBSH: Omicron do të shndërrohet në grip stinor

OBSH: Omicron do të shndërrohet në grip stinor

Periudha e izolimit nga varianti Omicron shkurtohet për tre ditë. Vendimi u mor dje në seancë qeveritare që personat e sëmurë me virusin korona nga 10 ditë izolim të mbahen vetëm 7 ditë nga që virulenca e variantit Omicron tani

Read Full Article
RMV: 70% e rasteve të reja janë me variantin “Omicron”

RMV: 70% e rasteve të reja janë me variantin “Omicron”

Një në katër persona i testuar në Maqedoninë e Veriut rezulton pozitiv me Covid19, ndërsa në rreth 70% të materialeve të cilat sekuencionohen në ISHP, dalin pozitiv me llojin më të ri të virusit, Omicron, i cili është prezent në

Read Full Article
Omicron, të martën priten masa të reja kufizuese

Omicron, të martën priten masa të reja kufizuese

Lloji i ri Omikron i koronavirusit në Maqedoninë e Veriut po merr vrull dhe po shton në mënyrë dramatike numrin e të infektuarve. Kjo ka bërë që Komisioni për Sëmundje Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë të marten të shqyrtoj masa

Read Full Article
Danilovski: Omicron është fillimi i fundit të pandemisë

Danilovski: Omicron është fillimi i fundit të pandemisë

“Omicron është fillimi i fundit të pandemisë”, tha për “Kanal5” epidemiologu Dragan Danillovski. Danillovsi thotë se izolimi nuk i nevojitet më askujt përveç profesionistëve shëndetësorë deri në 5 ditë. “Të gjithë ata që janë asimptomatikë ose me pasqyrë të lehtë

Read Full Article
Omicron në RMV, sa raste janë dhe a do të ketë masa shtesë?

Omicron në RMV, sa raste janë dhe a do të ketë masa shtesë?

Nuk do të ketë masa shtesë për festat e Vitit të Ri, autoritetet bëjnë me dije se situata me virusin në vend është stabile. Deri më tani në vend është konfirmuar vetëm një rast me Omicron, njoftoi mbrëmë Ministria e

Read Full Article