Back to homepage

Etiketë "RMV"

Moska: Shkupi bëri gabim të madh që i dhuroi tanke Ukrainës

Moska: Shkupi bëri gabim të madh që i dhuroi tanke Ukrainës

Rusia e konsideron gabim të madh vendimin e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut për dhurimin e tankeve T-72 në Ukrainë, deklaroi zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Marija Zaharova. Edhe pse është pajisje e vjetëruar, me donacionin, shprehet

Read Full Article
Rusia i reagon ashpër RMV-së pas dëbimit të diplomatëve

Rusia i reagon ashpër RMV-së pas dëbimit të diplomatëve

Ministria e Jashtme ruse ka reaguar ndaj vendimit të MPJ-së për dëbimin e pesë diplomatëve rusë, me çka praktikisht është bllokuar puna e ambasadës në Shkup. Për Rusinë, kjo lëvizje, e cila është më masive në serinë e dëbimeve të

Read Full Article
Maqedonia e Veriut: 50 refugjatë ukrainas janë strehuar nëpër familje

Maqedonia e Veriut: 50 refugjatë ukrainas janë strehuar nëpër familje

Deri më tani në vendin tonë nuk ka presion për valë të emigrantëve nga Ukraina, por nuk do të thotë se nuk do të ketë në të ardhmen. Këtë e deklaroi ministri i Brendshëm Oliver Spasovski, i cili tha se

Read Full Article
RMV nuk do të dërgojë ushtarë në Ukrainë nëse ka konflikt

RMV nuk do të dërgojë ushtarë në Ukrainë nëse ka konflikt

Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në emisionin “24 analiza” foli për rolin e Maqedonisë së Veriut si vend anëtar në NATO dhe rolin e ushtrisë në krizën e Ukrainës. Ajo tha se Maqedonia e Veriut nuk do të dërgojë ushtarë

Read Full Article
Tërmet me magnitudë 5,5. Vendet e prekura: Bullgari, Greqi, Kosova, Mal i Zi, Serbia, Maqedonia dhe Shqipëria

Tërmet me magnitudë 5,5. Vendet e prekura: Bullgari, Greqi, Kosova, Mal i Zi, Serbia, Maqedonia dhe Shqipëria

Një tërmet me magnitudë 5,5 ballë sipas shkallës Rihter u regjistruar rreth orës  22:43 6 km nga Follorina e Greqisë. Tërmeti u ndi fuqishëm në Bullgari, Greqi, Kosova, Mal i Zi, Serbia, Maqedonia dhe Shqipëria, njofton Kronika Fuqia e tërmetit,

Read Full Article