Back to homepage

Etiketë "Rusia"

NATO: Rusia, kërcënim kryesor

NATO: Rusia, kërcënim kryesor

Në një takim kokë më kokë në samitin e NATO-s në Madrid presidenti amerikan, Joe Biden dhe Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg theksuan rëndësinë e përgjigjes ndaj veprimeve të Rusisë. Presidenti Biden në përgjigje të kërcënimeve të Moskës

Read Full Article
Kuleba: Rusia përdor dezinformata dhe sulme kibernetike për të destabilizuar Ukrainën

Kuleba: Rusia përdor dezinformata dhe sulme kibernetike për të destabilizuar Ukrainën

Para më shumë se dyqind gazetarëve nga e gjithë bota, ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba, mbajti konferencë për shtyp, me qëllim që siç tha, t’u përgjigjet tre pyetjeve: Si erdhi deri te përshkallëzimi me Rusinë, çfarë po ndodh tani dhe çfarë

Read Full Article
Rusia nga Shkupi uron lindjen e Goce Dellçevit, kurse nga Sofja nënshkruesin e Marrëveshjes së Shën Stefanit

Rusia nga Shkupi uron lindjen e Goce Dellçevit, kurse nga Sofja nënshkruesin e Marrëveshjes së Shën Stefanit

Ambasadat e Federatës ruse në Shkup dhe Sofje në periudhë prej disa ditësh dërguan urime paralele për qytetarët e Maqedonisë dhe Bullgarisë. Në Maqedoninë e Veriut uruan lindjen e revolucionarit Goce Dellçev, dhe në Bullgari ditëlindjen e Nikolai Ignatiev, nënshkruesin

Read Full Article
Narrativat me të cilat Rusia ndikon në mediat e Ballkanit Perëndimor

Narrativat me të cilat Rusia ndikon në mediat e Ballkanit Perëndimor

Një studim i titulluar “Narrativat ruse ndaj Ballkanit Perëndimor” i publikuar nga Qendra e NATO-s për Komunikime Strategjike (STRATCOM) identifikon disa narrativa rus në mediat e Ballkanit Perëndimor. Hulumtimi bazohet në raportet e mediave në vitin 2018 duke cituar edicionin

Read Full Article
Flet rusja që thotë se ishte spiune e Putinit: Kishim trajtime për marrëdhënie intime, na mësuan si të joshim

Flet rusja që thotë se ishte spiune e Putinit: Kishim trajtime për marrëdhënie intime, na mësuan si të joshim

Një shefe e agjencisë ruse të PR, e cila pretendon se ishte spiune e regjimit të Vladimir Putin, ka treguar se si i mësuan “teknikat e seksit” për të kryer punën. 37-vjeçarja, Aliia Roza, është shprehur se ajo është trajnuar

Read Full Article