Back to homepage

Tag "Serbia"

Një ditë para se të vijë në Ohër, Vuçiqi do ta presë në Beograd kryediplomatin rus

Një ditë para se të vijë në Ohër, Vuçiqi do ta presë në Beograd kryediplomatin rus

Një ditë para se të vijë në Ohër në samitin e radhës në “Open Balkan”, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të pres në Beograd ministri rus të Punëve të Jashtëm, Sergei Lavrov. Këtë e konfirmoi zëdhënësja e Ministrisë së

Read Full Article
Vuçiq pas fitores: Serbia vazhdon rrugën europiane pa u prishur me aleatët tradicionalë

Vuçiq pas fitores: Serbia vazhdon rrugën europiane pa u prishur me aleatët tradicionalë

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili triumfoi në zgjedhjet e 3 prillit në Serbi, si kandidat për shef të shtetit dhe në zgjedhjet parlamentare, në reagimin e parë mbrëmë, nuk ka sinjalizuar ndryshime në politikën e jashtme të shtetit

Read Full Article
Momenti historik kur Bill Clinton dha urdhrin për bombardimin e Serbisë

Momenti historik kur Bill Clinton dha urdhrin për bombardimin e Serbisë

Sot mbushen 23 vite nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë. Në këtë datë të vitit 1999-të sekretari i atëhershëm i Aleancës Veriatlantike, Javier Solana kishte dhënë dritën e gjelbër për fillimin e

Read Full Article
​23 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

​23 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

Sot mbushen 23 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të

Read Full Article
Nuk ka kërkesë nga Serbia për mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë

Nuk ka kërkesë nga Serbia për mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë

Serbia ende nuk i ka bërë ndonjë kërkesë të drejtpërdrejtë Qeverisë së Kosovës për mbajtjen e zgjedhjeve të saj presidenciale dhe parlamentare brenda territorit të Kosovës, tha të hënën Mimoza Kusari – Lila, shefe e Grupit Parlamentar të partisë qeverisëse

Read Full Article