Back to homepage

Etiketë "Termet"

Regjistrohet tërmet në rajonin e Ohrit. Detaje!

Regjistrohet tërmet në rajonin e Ohrit. Detaje!

Një tërmet me magnitudë 3.1 sipas shkallës Rihter është regjistruar sot në Ohër. Nga observatori sizmologjik pranë Fakultetit Matematiko-Natyror në Shkup bëjnë të ditur se tërmeti ka ndodhur në orën 10:14 minuta. Tërmeti është ndjerë në Ohër dhe rrethinë, gjegjësisht

Read Full Article
Tërmet në Bosnjë-Hercegovinë

Tërmet në Bosnjë-Hercegovinë

Një termet është regjistruar të dielën në Bosnjë-Hercegovinë. Kështu ka bërë të ditur Qendra Sizmologjike Evropiane e Mesdheut (EMSC), në rrjetin social Twitter. Ndërsa, nuk është bërë e ditur ende shkalla e dridhjeve, kurse dridhjet janë regjistruar në zonën e

Read Full Article
Dridhet toka, katërmbëdhjetë tërmete në një ditë

Dridhet toka, katërmbëdhjetë tërmete në një ditë

Katërmbëdhjetë tërmete, nga të cilët më i forti ishte me magnitudë 5.9 Rihter, kanë tronditur jugun e Perusë që nga e premtja, duke shkaktuar shqetësim te banorët, por pa viktima apo dëme të konsiderueshme materiale, sipas Institutit të Gjeofizikës të

Read Full Article
Tërmet i lehtë “shkund” Maqedoninë e Veriut

Tërmet i lehtë “shkund” Maqedoninë e Veriut

Pak minuta para mesnatës, një tërmet është regjistruar 135 km në jug-lindje të Shkupit, më konkretisht në rajonin e Gjevgjelisë. Nga rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftojnë se tërmeti ishte me magnitudë 2.0 sipas shkallës Rihter.

Read Full Article
Një tërmet i fuqishëm ka prekur Greqinë

Një tërmet i fuqishëm ka prekur Greqinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur pas mesnatës Greqinë. Epiqendra e tërmetit ka qenë zona e Fokidës, por ka prekur edhe Atikën. Tërmeti ishte i magnitudës 5 të shkallës Richter. Dridhjet e tokës janë shoqëruar me pasgoditje të vogla. Banorët

Read Full Article