Back to homepage

Etiketë "Turqia"

Turqia kritika BE-së për qasjen ndaj Ballkanit Perëndimor

Turqia kritika BE-së për qasjen ndaj Ballkanit Perëndimor

Turqia ka vënë në pikëpyetje vonesën e Bashkimit Evropian në dhënien e statusit të kandidaturës për vendet e Ballkanit, pasi blloku i dha atë status Ukrainës dhe Moldavisë në Samitin e BE-së të enjten. Në një deklaratë të Ministrisë së

Read Full Article
Turqia sinjalizon se mund të bllokojë hyrjen në Detin e Zi

Turqia sinjalizon se mund të bllokojë hyrjen në Detin e Zi

Turqia ka thënë se do të zbatojë kushtet e një marrëveshjeje ndërkombëtare që mund ta bëjë atë të bllokojë hyrjen në Detin e Zi për Marinën Ruse. Sipas Konventës së Montreux të vitit 1936, Turqia ka kontroll mbi dy ngushticat

Read Full Article
​Osmani në fabrikën e dronëve në Stamboll

​Osmani në fabrikën e dronëve në Stamboll

Presidentja Vjosa Osmani është duke qëndruar në Turqi me ftesë të homologut të saj turk, Erdgoan. Fillimisht, presidentja Osmani është ndalur në fabrikën e dronëve “Baykar”, në Stamboll. “Vizitën në Turqi e fillova në fabrikën për prodhimin e dronëve ‘Baykar’

Read Full Article
Zelensky e falenderon Erdoganin për mbështetjen e fortë

Zelensky e falenderon Erdoganin për mbështetjen e fortë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky e ka falenderuar presidenti e Turqisë, Erdogan për mbështejen e ofruar. Zelensky nuk ka harruar të i përmend edhe dy mbështetjet të cilat kanë rëndësi në këtë kohë. ”Ndalimi i kalimit të anijeve luftarake në Detin

Read Full Article