Back to homepage

Etiketë "Ukraina"

Ukraina shënon 31-vjetorin e pavarësisë, Zelensky: Do të luftojmë deri në fund

Ukraina shënon 31-vjetorin e pavarësisë, Zelensky: Do të luftojmë deri në fund

Në gjashtë mujorin e nisjes së sulmit të paprovokuar të Rusisë, Ukraina shënon 31-vjetorin e pavarësisë nga ish-Bashkimi Sovjetik. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, është zotuar se shteti i tij do t’i luftojë trupat ushtarake ruse “deri në fund”. “Ne e

Read Full Article
Osmani uron homologun e tij për Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Osmani uron homologun e tij për Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani ka realizuar bisedë telefonike me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba me rastin e Ditës së Pavarësisë së Ukrainës. Osmani njofton se në telefonatë është theksuar mbështetja e pahamendshem e vendit tonë ndaj

Read Full Article
Stoltenberg thirrje Putinit t’i japë fund luftës në Ukrainë

Stoltenberg thirrje Putinit t’i japë fund luftës në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shfrytëzuar “Ditën e Fitores” për t’i bërë thirrje liderit rus që t’i japë fund luftës në Ukrainë menjëherë. Ai i ka thënë gazetës gjermane Die Welt se Vladimir Putin duhet të tërheqë

Read Full Article
Mediat amerikane: Vladimir Putin dritë jeshile, të pushtohet Ukraina

Mediat amerikane: Vladimir Putin dritë jeshile, të pushtohet Ukraina Updated

Kanë qenë të shumta hamendësimet dhe datat e dhëna nga shërbimet inteligjente se kur Rusia mund të nisë pushtimin e Ukrainës. Vetëm pak minuta më parë stacioni televiziv amerikan CBS bazuar në informacione që vijnë nga agjencitë inteligjente thotë se: SHBA

Read Full Article
Kancelari gjerman Scholz shkon në Kiev dhe Moskë, në përpjekje për zbutjen e tensioneve

Kancelari gjerman Scholz shkon në Kiev dhe Moskë, në përpjekje për zbutjen e tensioneve

Kancelari gjerman Olaf Scholz shkon në Ukrainë dhe Rusi këtë javë në një përpjekje për të ndihmuar në zbutjen e tensioneve të përshkallëzuara pasi zyrtarët e zbulimit perëndimor paralajmëruan se Rusia mund të ndërmarrë një sulm rus ndaj Ukrainës brenda

Read Full Article