Back to homepage

Etiketë "Vladimir Putin"

Lukashenko thotë se Prigozhin është në Bjellorusi

Lukashenko thotë se Prigozhin është në Bjellorusi

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko është cituar të ketë thënë se themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin është në Bjellorusi, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve bjelloruse Belta. Lukashenko thotë se dëshiron të dëgjojë përvojën e grupit Wagner në luftë dhe të

Read Full Article
Një ditë e re në Moskë pas 24 orësh kaosi. Çfarë ka ndodhur në Rusi?

Një ditë e re në Moskë pas 24 orësh kaosi. Çfarë ka ndodhur në Rusi?

Presidenti rus Vladimir Putin i ka mbijetuar kërcënimit të menjëhershëm të pushtetit të tij pasi lideri i grupit mercenar Wagner ra dakord t’i jepte fund kryengritjes së tij kundër ushtrisë ruse.  – Yevgeny Prigozhin anuloi marshimin e trupave të tij Wagner në

Read Full Article
Inteligjenca britanike publikon sondazhin: Rusët braktisin Putinin

Inteligjenca britanike publikon sondazhin: Rusët braktisin Putinin

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka zbuluar se mbështetja publike ruse për “operacionin special ushtarak” në Ukrainë “po bie ndjeshëm”, duke përmendur sondazhet e fundit. Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, ministria tha se sipas një

Read Full Article
Osmani i drejtohet Putinit: Do të dështosh në destabilizimin e Ballkanit

Osmani i drejtohet Putinit: Do të dështosh në destabilizimin e Ballkanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë Serbia dhe Rusia janë të interesuara që të kthejnë tensionet në Ballkanin Perëndimor. Ajo, në një intervistë për BBC Newsnight, ka theksuar se Kosova nuk do të bie pre e këtyre provokimeve. “Një

Read Full Article
Putin kërcënon të godasë objektiva të reja në Ukrainë

Putin kërcënon të godasë objektiva të reja në Ukrainë

Kërcënimin për të goditur objektiva të reja në Ukrainë presidenti i Rusisë Vladimir Putin e bëri gjatë një interviste për televizionin shtetëror Rossia-1 pjesë të së cilës u transmetuan më 5 qershor. Presidenti rus tha se “buja” rreth ofrimit të

Read Full Article