Tajvan, kopja më gjigante e pikturës së Van Gogh

Tajvan, kopja më gjigante e pikturës së Van Gogh

Një park në Keelung të Tajvanit po tërheq kureshtarë të shumtë falë një krijimi tepër origjinal. Kopjes gjigante të një pikture të Vincent Van Goghut, të realizuar me 4 milionë shishe plastike të ngjyrave të ndryshme.

Në rrugicat e drunjta të parkut, e përmes mbrojtëseve transparente nga shiu të instalacionit gjigant, vizitorët kanë mundur t’u hedhin një sy rikrijimit besnik të “Natës së ndritshme” nga kënde të ndryshme.

Piktori holandez e përfundoi veprën e tij në 1889-n me teknikën e vajit në kanavaçe.

“I gjithë parku e merr temën e tij nga kjo pikturë. Këtë vit është 125-vjetori i ndarjes së Van Goghut nga jeta dhe menduam ta kombinonim idenë e mbrojtjes mjedisore përmes përdorimit të shisheve të riciklueshme me këtë peizazh kaq të bukur, për ta risjellë këtu në jetë këtë vepër arti”, tha Aisin Yeh, koordinator i projektit.

Reagimet e vizitorëve ishin të ndryshme. Disa thonë se, kopja është tejet e madhe e ka shumë shishe. Të tjerë e kanë vlerësuar e pamja i duket e këndshme, e mendojnë se gjithçka është planifikuar shumë mirë.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Maj 10, 2016 23:16

REKLAMA