Takimet e “nxehta” me QUINT-in dhe SHBA-në pas situatës në veri, ambasadori gjerman tregon çka bisedoi me presidenten Osmani

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 22:00

Takimet e “nxehta” me QUINT-in dhe SHBA-në pas situatës në veri, ambasadori gjerman tregon çka bisedoi me presidenten Osmani

Gjatë ditës së sotme janë takuar presidentja Vjosa Osmani dhe ambasadori i Gjermanisë, Jorn Rohde.

Për këtë është deklaruar edhe vetë ambasadori gjerman përmes një postimi në Twitter, ku ka njoftuar se pjesë e diskutimit ka qenë zhvillimet aktuale në Kosovë, shkruan lajmi.net.

Ai shton se vendimet e qeverisë për reciprocitet për dokumentet dhe targat janë legjitime dhe në përputhje me marrëveshjet e Brukselit.

“Është mirë të takohem sot me Vjosa Osmanin dhe të diskutojmë zhvillimet aktuale duke përfshirë vendimin për shtyrjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet hyrëse-dalëse për 1 shtator në koordinim me SHBA-në BE. Theksova se vendimet janë legjitime/plotësisht në përputhje me marrëveshjet BXL”, ka thënë Rohde./Lajmi.net/

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=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%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1554910208538951680&lang=en&origin=https%3A%2F%2Flajmi.net%2Ftakimet-e-nxehta-me-quint-in-dhe-shba-ne-pas-situates-ne-veri-ambasadori-gjerman-tregon-cka-bisedoi-me-presidenten-osmani%2F&partner=ogwp&sessionId=9b095c451757cf3e51ad33226429d9c00938f60f&theme=light&widgetsVersion=6da0b7085cc99%3A1658260301864&width=550px

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 22:00