Të shqetësuar për viktimat e protestave në Iran, shprehen nga OKB!

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Tetor, 2022 11:58

Të shqetësuar për viktimat e protestave në Iran, shprehen nga OKB!

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësim në rritje në lidhje me raportet për vdekje në protestat e vazhdueshme në Iran.

“Ne dënojmë të gjitha incidentet që kanë rezultuar në vdekje ose lëndime të rënda të protestuesve dhe përsërisim se forcat e sigurisë duhet të shmangin çdo përdorim të panevojshëm ose joproporcional të forcës kundër protestuesve paqësorë. Ata që janë përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha një zëdhënës i OKB-së.

OKB i kërkoi qeverisë iraniane në Teheran që të respektojë të drejtat e njeriut duke vënë në dukje se ”kriza mund dhe duhet të vihet nën kontroll përmes dialogut”.

Trazirat në të gjithë Iranin u shkaktuan nga vdekja e një gruaje 22-vjeçare, Mahsa Amini.

Policia e Moralit e kishte arrestuar për gjoja shkelje të kodeve islame të veshjes.

Ajo vdiq në paraburgimin e policisë më 16 shtator.

Që nga vdekja e saj, mijëra kanë demonstruar në të gjithë vendin kundër taktikave represive të qeverisë dhe sistemit islamik të sundimit.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Tetor, 2022 11:58
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.