Tërmeti shembi kështjellën 18 shekullore në Gaziantep

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2023 20:43

Tërmeti shembi kështjellën 18 shekullore në Gaziantep

Mbi qytetin e Gaziantepit qëndronte një kështjellë për shekuj, aq e vjetër sa riparimet e para u bënë nga bizantinët në shekullin e 6-të. Që nga mëngjesi i sotëm, së bashku me shumë ndërtesa të tjera në këtë vend, ai nuk është më aty.

Në tërmetin e fortë që goditi mëngjesin e sotëm territorin pranë kufirit turko-sirian, u shkatërruan 10 qytete . Ndër ato që dolën më keq janë Gaziantep dhe Iskenderum. Përveç faktit se kjo fatkeqësi natyrore dëmtoi shumicën e ndërtesave moderne në Gaziantep, balta që kishte qëndruar në një kodër aty pranë për më shumë se një mijëvjeçar e gjysmë pësoi gjithashtu dëme të mëdha.

Qyteti i vjetër i Gaziantepit ndodhet në shpatet e sipërme të kodrës Nizip. Ndërtuesit e fortifikimit më të hershëm ishin hititët, një popull i lashtë që sundonte atë rajon. Gërmimet arkeologjike kanë vërtetuar se zona ka qenë e banuar që nga paleoliti, më pas përmes periudhës romake, bizantine dhe periudhës së turqve selxhidë dhe omanli.

Fortifikimi Hitit u rrit në një kështjellë në shekujt II dhe III kur rajoni sundohej nga romakët. Më pas u rindërtua fillimisht nga bizantinët në shekullin e 6-të nën Justinianin I, më pas u rindërtua përsëri në 1481 gjatë sundimit të Sulltanit egjiptian Kayitbaya dhe në 1557 nën sulltanin osman Sulejmani i Madhërishëm. Me kalimin e kohës, ajo u plotësua me kulla të shumta vrojtimi, një xhami dhe një pallat të vogël, ndërsa nën kala u ndërtuan disa galeri dhe një shteg që të çonte në lumin e afërt.

Për shkak të pozicionit të saj ideal midis lindjes dhe perëndimit, ose me fjalë të tjera midis Mesdheut lindor dhe fushës së Mesopotamisë, ai ka qenë objekt i dëshirës së shumë pushtuesve për shekuj. I gjithë rajoni ishte i njohur për prodhimin e objekteve të bakrit, nënës së perlës, këpucëve tradicionale, rrobave, si dhe armëve antike dhe bizhuterive prej argjendi e ari. Të gjitha sa më sipër e lejuan atë të shndërrohej në një atraksion të njohur turistik, i cili u përdor disa herë edhe për xhirimet e filmave dhe serialeve.

Mëngjesin e sotëm një sërë tërmetesh kanë goditur Turqinë Juglindore, më i forti prej të cilëve ka qenë një tërmet me magnitudë 7.8 ballë. Dëme të mëdha shkaktoi edhe në Sirinë fqinje, ku më së shumti pësoi qyteti Al-Bab, ndërsa lëkundjet u ndjenë në pjesë të tjera të Turqisë, si dhe në Gjeorgji, Armeni dhe Qipro, dhe sipas disa burimeve, lëkundjet u ndjenë si deri në Kajro.

Tërmeti shkatërroi gjithashtu kështjellën e vjetër të hititëve, e cila u mbijetoi pushtimeve, rrethimeve, luftërave dhe fatkeqësive të tjera natyrore për 18 shekuj, por 7.8 në shkallën Rihter ishte ende shumë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2023 20:43