Tre fëmijë dhe një i rritur në gjendje të rëndë për shkak të komplikimeve nga fruthi

Tre fëmijë dhe një i rritur në gjendje të rëndë për shkak të komplikimeve nga fruthi

Publiku mbetet gjithnj% pak ose aspak e informuar mbi gjendjen e të infektuarve dhe të vdekurve për shkak të komplikimeve nga gripi dhe fruthi. Nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik gazetarët presin përgjigje për pyetjet e tyre gjatë nëse gjendja aktuale e të sëmurëve nga sëmundjet ngjitëse në vend është shqetësuese dhe nëse ka vdekje të reja për shkak të komplikimeve nga gripi dhe fruthi, përcjell FLAKA.

Ministri Filipçe në takimin e fundit me gazetarët theksoi se ka dy pacientë që po luftojnë për jetën dhe kanë komplikime nga gripi.

Deri tani, janë regjistruar mbi 2.600 raste me simptome të gripit, dhe numri i përgjithshëm i rasteve të influencës në këtë sezon është 15,200. Sipas informacioneve të fundit nga institucionet kompetente, 11 vetë vdiqën, duke përfshirë dy fëmijë.

Numri i infektuar nga fruthi është gjithashtu në rritje. Rreth 40 fëmijë dhe të rritur janë vendosur në shtretërit e spitalit në Klinikën e Sëmundjeve Infektive. Tre fëmijë kanë inflamacion të rëndë të mushkërive.

Për shkak të komplikimeve nga fruthi, tre fëmijë kanë vdekur deri më tani, dhe është deklaruar epidemi në disa qytete. Tani për tani, nuk ka njoftim për shpalljen e një epidemie të gjerë në të gjithë vendin. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 11 Mars, 2019 22:27

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.