Trembëdhjetë fakte interesante që nuk i keni ditur për Taylor Swift

Desk
By Desk April 22, 2020 22:58

Trembëdhjetë fakte interesante që nuk i keni ditur për Taylor Swift

Shumë njerëz në të gjithë botën e duan Taylor Swift dhe nuk mund të marrin sa duhet prej saj kur bëhet fjalë për fakte interesante dhe informacione rreth jetës së këngëtares.

Ajo është me të vërtetë ‘e dashura e Amerikës’ dhe ka mahnitur audiencën për më shumë se një dekadë.

Kështu që, më poshtë ua sjellim 13 fakte argëtuese që të gjithë adhuresit e Taylor Swift duhet t’i dinë.

1. Taylor fillimisht punoi në një teatër muzikor

Në moshën e re nëntë vjeçare, Taylor Swift punoi në teatrin muzikor. Kjo i lejoi asaj të performojë në Akademitë e Teatrit Rinor ‘Berks’ në katër kohë të ndryshme. Ishte një përvojë e shkëlqyeshme për të që ndihmoi në formësimin e pranisë së saj skenike.

2. Inspirimi i saj ishte Shania Twain

Të gjithë kishin dikë që e shikojnë dhe admirojnë. Për Taylor Swift, nuk ishte askush tjetër përveç Shania Twain. Kur Swift dëgjoi muzikën e Twain, ajo e dinte që dëshironte të bënte muzikë të zhanrit ‘country’. Kjo i dha asaj një ndjenjë çudie dhe kënaqësie që ajo kurrë nuk kishte ndier më parë në jetën e saj.

3. Ajo u mësua se si të luante kitarë nga një riparues kompjuteri

Në moshën dymbëdhjetë vjeçare, Taylor mori mësime për kitarë nga një riparues kompjuteri, i cili gjithashtu dinte një gjë ose dy për shkrimet e këngëve. Ky ishte hapi i parë në karrierën e saj muzikore.

4. Ajo dikur modelonte për Abercrombie & Fitch

Në vitin 2003, ajo ishte pjesë e fushatës “Rising Stars”. Ky ishte një hap i mbarë për Taylor Swift.

5. Taylor Swift posedon një avion privat

Kanë kaluar ditët e turneve në një furgon për Taylor. Tani ajo fluturon në avionin e saj privat. Kjo blerje thuhet se është ndikuar nga aktori Jake Gyllenhall, të cilin këngëtarja e bëri disa vjet më vonë pasi udhëtoi në Londër me avionin e tij.

6. Taylor Swift u rrit në një fermë të pemës së Krishtëlindjes

Babai i Taylor Swift ka punuar si një shitës, por ata posedonin gjithashtu një fermë të pemës së Krishtëlindjes në Reading, Pennsylvania, ku Taylor u rrit me vëllain e saj, Scott. Ka kuptim pse Krishtlindja është festa e saj e preferuar gjatë gjithë vitit.

7. Babai i saj zotëron një pjesë të kompanisë së saj

Babai i saj, Scott Swift bleu 3% të kompanisë që nënshkroi Taylor Swift, Big Machine Records, me rreth 120,000 dollarë. Besohet se babai i saj bleu edhe regjistrimet e para 100,000 të albumit të saj ditën e publikimit për të falsifikuar numrat në tabelat e ‘Billboard’.

8. Ushqimi i saj i preferuar është ‘cheesecake’

Kur ajo është në kërkim të një rostiçeri të shkëlqyeshëm pas një performance të gjatë, ajo kthehet te ‘cheesecake’, pasi është ushqimi i saj i preferuar.

9. Ajo ishte artistja më e re e zhanrit ‘country’ që ka shkruar një këngë

Taylor Swift ishte vetëm 14-vjeçe kur shkroi “Our song”. Ajo e interpretoi këngën në një shfaqje në klasë të nëntë. Biondja vazhdoi të shënoi numrin 1 në tabelë, dhe videoja muzikore u emërua gjithashtu ‘Videoja e Vitit’ në “CMT Music Awards 2008”.

10. Ajo do gjithçka rreth ‘Disney’

Taylor madje e ka përshkruar veten si të fiksuar pas karikaturave të ‘Disney’. Ajo madje ishte zëri për një nga personazhet në ‘The Lorax’. Kjo tregon se ajo është një femër e re e shëndetshme që gëzon gjëra që janë të përzemërta dhe të menduara.

11. Ajo ka qenë në lidhje (dhe është ndarë) me shumë personazhe të famshme

Ajo ka qenë në lidhje me Harry Styles, Jon Mayor, Jake Gyllenhaal, dhe Conor Kennedy, disa prej tyre. “I Knew You Were Trouble” ia kishte dedikuar Gyllenhall.

12. AMA së fundmi e zgjodhi atë “Artistja e Dekadës”

Kjo është një arritje e madhe për Taylor Swift, dhe do të thotë shumë për të. Kjo dëshmon se ajo ka qëndruar në pushtet me audiencën e saj. Taylor vazhdon të jetë aktive dhe nuk duket se ka ndonjë gjë që e ndalë atë.

13. Numri trembëdhjetë e ndjek atë kudo

Numri 13 është numri i saj i preferuar, duke pretenduar se është numri i saj me fat. Kjo është arsyeja pse ky numër është pothuajse në gjithçka që ajo zotëron. Ajo ka një dekal numër 13 në avionin e saj dhe madje shkruan 13 në dorë para çdo shfaqjeje.

Disa nga arsyet pse Taylor pretendon se është një numër me fat është sepse lindi më 13 dhjetor, ajo mbushi 13 vjeç ditën e premte me datën 13. Rekordi i parë i Taylor-it arriti statusin e arit në 13 javë. Ajo madje shkon aq larg sa duke vënë re se kënga e saj e parë pati një prezantim prej 13 sekondash.

Taylor Swift (Foto: Getty Images/Guliver)

Desk
By Desk April 22, 2020 22:58