Trump i ofron ndihmë Macronit për rindërtimin e Notre Dame

Desk
By Desk 16 Prill, 2019 19:53

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, në një bisedë telefonike me homologun francez Emmanuel Macron, shprehu keqardhje për zjarrin katastrofik në katedralen e Notre Dame dhe ofroi ndihmë.

“Notre Dame do të vazhdojë të jetë një simbol i Francës, lirisë së saj së historisë dhe demokracisë. Ne kujtojmë zemrën e Notre Dame më 12 shtator 2001, në mbështetje të sulmeve të 11 shtatorit. Këto kambana do të dëgjohen përsëri, “tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Macron premtoi të rindërtojë katedralen, ndërkohë që autoritetet lokale dhe kompanitë franceze dhuruan 24 orët e fundit mbi 700 milionë dollarë.

Edhe në SHBA ka nisur mbledhja e parave për rindërtimin e katedrales nëpërmjet Shoqërisë Franceze të Trashëgimisë me bazë në Nju Jork dhe platformës së grumbullimit të parave “Go Fund Me”.

Një zjarr në katedralen Notre Dame në Paris shpërtheu të hënën, kur ajo ishte e mbyllur për publikun.

Pas nëntë orë beteje, 400 zjarrfikës francezë arritën të vënë nën kontroll zjarrin, i cili u shua plotësisht sot në mëngjes.

Desk
By Desk 16 Prill, 2019 19:53