Ukraina e kënaqur me rezultatin e takimit të OSBE-së në Vjenë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 20:49

Ukraina e kënaqur me rezultatin e takimit të OSBE-së në Vjenë

“Parimet e OSBE-së të përfshira në Aktin Përfundimtar të Helsinkit janë të pacenueshme, duke përfshirë të drejtën e shteteve për të zgjedhur lirisht se në cilën organizatë apo traktat sindikatash do të jenë pjesë”.

Ukraina është e kënaqur me rezultatin e takimit të Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, bënë të ditur burime diplomatike, raporton Anadolu Agency.

OSBE ka konsoliduar mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën përballë presionit ushtarak dhe ultimatumeve të paligjshme nga Rusia, thuhet në deklaratën e ministrit të jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba.

Duke theksuar se partnerët e vendit ndajnë qëndrimin e tij, deklarata thekson se, “Parimet e OSBE-së të përfshira në Aktin Përfundimtar të Helsinkit janë të pacenueshme, duke përfshirë të drejtën e shteteve për të zgjedhur lirisht se në cilën organizatë apo traktat sindikatash do të jenë pjesë”.

Deklarata përsëriti se Ukraina do të vazhdojë të punojë për të siguruar që Rusia të veprojë me mirëbesim në vend që të lëshojë ultimatume që kërcënojnë sigurinë evropiane.

Në deklaratë shtohet se Ukraina gjithashtu do të vazhdojë të punojë në mënyrë aktive me partnerët e saj për zbatimin e paketës gjithëpërfshirëse për të penguar Federatën Ruse nga një valë e re lufte në Evropë, të cilën ajo tashmë e ka nisur.

Rusia, Ukraina dhe NATO kanë shtuar stërvitjet ushtarake ndërsa tensionet janë intensifikuar javët e fundit, ndërsa Kievi akuzon hapur Moskën për planifikim të pushtimit.

Forcat ruse hynë në Gadishullin e Krimesë në shkurt të vitit 2014, kurse presidenti rus, Vladimir Putin, e ndau zyrtarisht rajonin në dy subjekte të veçanta federale të Federatës Ruse një muaj më vonë.

Turqia dhe SHBA, si dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e konsiderojnë aneksimin të paligjshëm.

Sipas OKB-së, luftimet midis forcave të qeverisë ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në rajonin lindor Donbas të Ukrainës kanë lënë më shumë se 13 mijë njerëz të vrarë që nga viti 2014.

Ky rajon është një nga burimet e shumta të grindjes midis Rusisë dhe Ukrainës.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 20:49