Uragani Florence, paralajmërime për përmbytje të mëdha

Uragani Florence, paralajmërime për përmbytje të mëdha

Parashikuesit e motit paralajmërojnë për rrezikun e përmbytjeve të rrezikshme për jetën në pjesë të Karolinës Veriore dhe Jugore, dhe Virxhinia, nga stuhia Florence.

Ajo është zbutur pak, duke u kthyer në një stuhi tropikale, por vazhdon të ‘godasë’ zonën e Bregut Lindor me shi, rrënimin e pemëve dhe shtëpitë e dëmtuara.

Erërat kanë shpejtësi prej 105km / h.

Pesë vdekje kanë qenë të lidhura me stuhinë dhe mijëra njerëz kanë qëndruar në strehimore emergjente.

Paralajmërimet për evakuim u bënë për 1,7 milionë njerëz në rajon.

Stuhia fillimisht bëri rrëzimin në Wrightsville Beach, Karolinën e Veriut, të premten në mëngjes si një stuhi e kategorisë së parë.

“Përmbytjet katastrofike të ujit që vjen” pritet në pjesë të të dy Carolinave, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve, shkruan BBC.

Disa pjesë të Karolinës së Veriut kanë parë tashmë rritje të larta deri në 10 metra të ujit në disa vende.

Guvernatori i Karolinës së Veriut, Roy Cooper, tha se stuhia ka gjasa të “vazhdojë me sulme të dhunshme për ditë” dhe e përshkroi ashpërsinë e rënies si një “ngjarje 1000 vjeçare”.

“Pritet që Florence të hedhë 18 trilionë litra ujëra shiu në tokën e SHBA”, shkroi meteorologu Ryan Maue në twitter.

Pothuajse 800,000 njerëz raportohen të jenë pa energji tashmë në Karolinën e Veriut dhe zyrtarët kanë paralajmëruar se rikthimi i energjisë elektrike mund të marrë ditë ose javë të tëra.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 15 Shtator, 2018 10:37

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.