Vazhdon “lufta” me deklarata mes LSDM – VMRO

Vazhdon “lufta” me deklarata mes LSDM – VMRO

Përskaj asaj që gjatë gjithë kohës mbante në duar dokumente të kallëzimeve dhe hetimeve, në deklaratën e mbrëmshme, Hristijan Mickovski rastëssisht apo jo, ka pranuar se VMRO-DPMNE posedon materiale nga veprimet parahetimore, gjegjësisht materiale nga përgjimet e paligjshme të komunikimeve, ka deklaruar sot zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov.

Ai ka kujtuar se posedimi i deklaratave nga veprimet parahetimore dhe urdhëresat e hetuesisë përbëjnë vepër penale duke shtuar se ai që i ka shpërndarë dokumentet e tilla është kryes i veprës penale.

“Është plotësisht e qartë se cili po manipulon me dokumente të klasifikuara në mediume me qëllim ndikimin mbi hetuesinë apo të drejtojë në drejtim të gabuar. Hristijan Mickovski ka treguar qëllimet e tija të vërteta, që punon kundër shtetit të së drejtës, mundohet të ndalojë procesin eurointegrues dhe të pengojë fillimin e negociatave me BE-në”, ka thënë Kostadinov.

Zëdhënësi i LSDM-së gjithashtu ka theksuar se kalimi i lëndëve në Prokurorinë publike tashmë është siguruar tërësisht.

“Të gjitha hetimet e hapura dhe rastet gjyqësore do të zbardhen deri në fund dhe secili që do të vërtetohet se ka qenë i përfshirë në krim do të bartë pasojat”, ka porositur Kostadinov duke shtuar se qeveria asnjëherë nuk tërhiqet nga betimi për sundim të së drejtës në vend.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 12 Shtator, 2019 14:00

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.