Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më të kërkuar në listën e FBI-së

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 20:47

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më të kërkuar në listën e FBI-së

Deri të dielën e javës që lamë pas kur edhe u vra, udhëheqësi i Al Kaedës, Ayman Al Zawahri ishte një nga njerëzit më të kërkuar në botë.

Si ekstremisti numër 1 në listën më të kërkuar të FBI-së, Al Zawahri dhe bashkëpunëtori i vdekur i Osama Bin Laden ishin organizatorët pas sulmeve të 11 shtatorit në Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork. 

Al-Zawahri konsiderohej një nga liderët terroristë që udhëhoqi planifikimin dhe ekzekutimin e operacioneve të tmerrshme terroriste në SHBA, Arabinë Saudite dhe shumë vende të tjera anembanë botës.

Qeveria amerikane kreu një sulm që vrau Al-Zawahri më 31 korrik teksa dilte nga ballkoni i tij në Kabul, Afganistan. 

Zyrtarë të lartë amerikanë u thanë gazetarëve se sulmi u krye nga një dron pa pilot, i cili lëshoi ​​dy raketa Hellfire.

Emri i tij është hequr nga lista e më të kërkuarve të FBI-së, por ka emra të tjerë të dyshuar si terroristë dhe ekstremistë.

Këtu janë shtatë nga ekstremistët më të rrezikshëm në krye të listës së terroristëve më të kërkuar të FBI-së, me dhëndrin e Al-Zawahrit në fillim.

Abd al Rahman al-Maghrebi

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Dhëndri i al-Zawahirit, Abd al-Rahman al-Maghrebi, një shtetas me origjinë marokene kërkohet për t’u marrë në pyetje në lidhje me përfshirjen e tij në Al-Kaeda, një organizatë e njohur për kryerjen e akteve terroriste kundër Shteteve të Bashkuara. Al-Maghrebi thuhet se ka studiuar programim softuerësh në Gjermani përpara se të udhëtonte në Afganistan, ku u zgjodh për të menaxhuar Al-Sahab, krahu kryesor mediatik i al-Kaedës.

Pas ngjarjeve të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA, Al-Maghrebi u arratis në Iran dhe ka të ngjarë të udhëtojë midis Iranit dhe Pakistanit, sipas FBI-së, e cila ofron një shpërblim prej 7 milionë dollarësh për kapjen e tij.

Sajid Mir

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Sajid Mir kërkohet për përfshirjen e tij të dyshuar në sulmet terroriste të vitit 2008 në Mumbai, Indi. Midis 26 nëntorit 2008 dhe 29 nëntorit 2008, dhjetë sulmues të trajnuar nga grupi i huaj terrorist me bazë në Pakistan Lashkar-e-Tajiba (LeT) kryen një seri sulmesh të koordinuara kundër disa objektivave në Mumbai, duke përfshirë hotele, kafene dhe një stacion hekurudhor, duke vrarë rreth 170 njerëz. Gjashtë amerikanë u vranë gjatë sulmeve tre-ditore.

Mir thuhet se shërbeu si planifikuesi kryesor i sulmeve, duke drejtuar përgatitjet dhe zbulimin dhe ishte një nga kontrollorët me bazë në Pakistan gjatë sulmeve. Përveç kësaj, Mir dyshohet se ka komplotuar për të kryer një sulm terrorist kundër një gazete dhe punonjësve të saj në Danimarkë midis 2008 dhe 2009. Mir u padit në SHBA më 21 prill 2011 për komplot për të plagosur pronën e një qeverie të huaj. Gjithashtu për ofrimin e mbështetjes materiale për terroristët, për vrasjen e një qytetari jo-amerikan dhe për ndihmën dhe nxitjen, dhe për bombardimin e vendeve publike. Një urdhër arresti u lëshua për të më 22 prill 2011. FBI po ofron një shpërblim deri në 5 milionë dollarë për informacionin që çon në arrestimin e tij.

 Ismail Muslim Ali

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Ismail Muslim Ali kërkohet për përfshirjen e tij të supozuar në rrëmbimin e fluturimit 626 të American Airlines, i cili udhëtonte nga St. Croix, Ishujt e Virgjër të SHBA. Ali, i cili ishte në avion si i burgosur duke u transferuar nga ishujt në një burg të Nju Jorkut, dyshohet se përdori një pistoletë të fshehur në banjën e avionit për të komanduar atë që të fluturonte në Havana, Kubë, sipas FBI. Në atë kohë, Ali po vuante tetë dënime të përjetshme për vrasjen e tetë turistëve në St. Një urdhër-arresti federal për Aliun u lëshua më 17 prill 1985, pasi ai u akuzua për rrëmbim avioni.

Jaber A. Elbaneh

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Elbaneh kërkohet në lidhje me një ankesë penale federale të zbuluar më 21 maj 2003, në distriktin perëndimor të Nju Jorkut në Buffalo. Ai akuzohet për mbështetje materiale dhe konspiracion për Al Kaedën. Elbaneh për herë të fundit dihej se ishte në Jemen. Shpërblimi për informacionin që çon në arrestimin e tij të menjëhershëm është caktuar në 5 milionë dollarë.

Saif al-Adel

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Saif al-Adel kërkohet nga FBI dhe konsiderohet një anëtar i rangut të lartë të Al-Kaedës. Kërkohet për bombardimet e vitit 1998 në Tanzani dhe Kenia. Një shpërblim deri në 10 milionë dollarë po ofrohet nga FBI për informacionin që çon në arrestimin e tij.

Mohammed Ali Hamadei

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Mohammed Ali Hamadei kërkohet nga FBI në lidhje me rrëmbimin e një avioni në vitin 1985 që rezultoi në vrasjen e një shtetasi amerikan. Ai dyshohet se është anëtar i grupit iranian të Hezbollahut të Libanit. FBI po ofron një shpërblim deri në 5 milionë dollarë për informacionin që çon në arrestimin ose dënimin e tij.

Muhamed Ahmed el-Munaver

Vlejnë miliona dollarë, këta janë ekstremistët më

Al-Munawar u padit në distriktin amerikan të Kolumbisë për rolin e tij të dyshuar në 5 shtator 1986, rrëmbimin e fluturimit 73 të Pan American World Airways gjatë një ndalese në Karaçi, Pakistan, sipas FBI. Sulmi thuhet se rezultoi në vrasjen e 20 pasagjerëve dhe ekuipazhit, duke përfshirë dy shtetas amerikanë, dhe tentativën për vrasjen e 379 pasagjerëve dhe ekuipazhit, duke përfshirë 89 shtetas amerikanë. FBI tha se al-Munawar ka shumë të ngjarë që banon në një vend të Lindjes së Mesme. Ai besohet të jetë anëtar i organizatës Abu Nidal. Ai akuzohet për dëmtimin e një avioni, vendosjen e paligjshme të një mjeti shkatërrues në avion, kryerjen e një akti dhune ndaj një individi në avion, marrjen e pengjeve dhe vrasjen e shtetasve amerikanë. Shpërblimi që çon drejtpërdrejt në arrestimin e tij është vendosur në 5 milionë dollarë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 20:47