YouTube së shpejti do të fillojë transmetimin falas të kanaleve televizive

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 14 Janar, 2023 21:10

YouTube së shpejti do të fillojë transmetimin falas të kanaleve televizive

Thuhet se YouTube po teston një shërbim të ri, të mbështetur nga reklama – transmetimi i kanaleve televizive. Aktualisht kompania është në bisedime me kompani të ndryshme për të sjellë shfaqje televizive, filma dhe kanale të tëra televizive në platformën e saj. Në fakt, YouTube tha se tashmë po teston shërbimin dhe përdoruesit e përzgjedhur të YouTube.

Tani për tani, YouTube është duke matur interesin e shikuesve dhe nëse gjithçka shkon sipas planit, shërbimi në pronësi të Google mund të kërkojë një ulje prej 45 % të të ardhurave nga reklamat. Kjo është në fakt marrëveshja e YouTube edhe me krijuesit e përmbajtjes. Kjo duket të jetë një shtysë tjetër nga YouTube për t’u degëzuar.

Së fundmi, platforma e transmetimit arriti një marrëveshje me NFL Sunday Ticket dhe ajo do të transmetohet në YouTube TV dhe kanalet YouTube Primetime, duke filluar nga ky vit. Gjithashtu, ka filluar të ndajë të ardhurat e saj nga reklamat me krijuesit e YouTube Shorts, gjë që do ta bënte shërbimin më fitimprurës se TikTok.

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 14 Janar, 2023 21:10
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.