Zbulohet vazo me ‘lëngun misterioz’ në varret 2000 vjeçare

Zbulohet vazo me ‘lëngun misterioz’ në varret 2000 vjeçare

Arkeologët kinezë kanë zbuluar brenda varreve 2000 vjeçare vazo në formë mjellmash, të cilat mbajnë 3 litra të një lëngu misterioz.

Kërkues nga institute Sanmenxia Archaeology Institute në provincën Henan në Kinën qendrore e lajmëruan zbulimin në 21 maj. Tashmë ata po zhvillojnë testime për të zbuluar se çfarë lëngu është.

Vazoja në formën e mjellmës u gjet brenda nëj varri, së bashku me shumë element të tjerë si një helmet dhe një shpatë.

Besohet se varrosje e personave me këtë vazo ishte një rit shumë i shpeshtë, prandaj zbulimi i substancës që ajo mban është shumë i rëndësishëm për kërkuesit.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 27 Maj, 2020 22:44

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.