Zgjedhjet lokale në Maqedoni rrisin nivelin e interesimit të qytetarëve për kryetarët e partive

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:04

Zgjedhjet lokale në Maqedoni rrisin nivelin e interesimit të qytetarëve për kryetarët e partive

Zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut e kanë rritur interesin e qytetarëve për kryetarët e partive politike në vend.

Nga ajo që shihet në “Google Trends”, shkruan Telegrafi Maqedoni, është se gjatë kohës kur ka pasur fushatë parazgjedhore dhe ditën kur janë mbajtur zgjedhjet lokale, interesimi i qytetarëve për kryetarët politik ka shënuar rritje.

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, në 90 ditët e fundit popullaritetin më të madh e ka pasur më 1 dhe 6 nëntor, gjegjësisht pasi deklaroi se do të jep dorëheqje nga posti i kryeministrit dhe kryetarit të LSDM-së.

Ndërsa kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, më i popullarizuar në “Google” ka qenë më 24 gusht.

Kurse sa i përket liderëve politik shqiptar, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, më i kërkuar ka qenë më 28 tetor.

Bilall Kasami i cili u zgjodh edhe kryetar i ri i Komunës së Tetovës, popullaritetin më të madh në “Google” e ka pasur në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale, gjegjësisht më 31 tetor.

Ndërkaq, sa i përket kryetarit të ASH-së Ziadin Sela, ai kulmin e ka arritur në dy data edhe atë më 15 shtator dhe 6 tetor.

Gjithashtu, rritje të popullaritetit ditëve të fundit ka pasur edhe kryetari i partisë “E Majta” Dimitar Apasiev dhe partia e tij. Prej 30 shtator, termi “Levica” në “Google” është kërkuar pothuajse çdo javë, edhe atë te qytetet me shumicë shqiptare.

Ndryshe, pas përfundimit të zgjedhjeve lokale, partitë opozitare së bashku me Lëvizjen Besa, formuan shumicë të re në Kuvend për rrëzimin e Qeverisë “Zaev 2”, kurse senca për votimin e mosbesimit është caktuar për të enjten./Telegrafi/

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:04
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.