Zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit

Zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit

Mungesa e pemëve në Kgalagadi Transfrontier Park të Afrikës së Jugut, nuk i ka ndaluar zogjtë që foletë t’i ndërtojnë nëpër shtylla të telefonave dhe mbi shenja komunikacioni.

Imazhet e mahnitshme të realizuara nga Steve Toon dhe gruaja tij Ana, nga Northumberland e Anglisë, shfaqë foletë gjigante që mund t’i strehojnë deri në 500 zogj.

Brenda tyre janë pjesët e ndara për pushim, ndërsa në hapësira të ndryshme, qëndrojnë shpezë që nuk janë të llojit të njëjtë.

Shumica prej tyre janë zogj endacak, që qëndrojnë në foletë nga fijet e sanës, që të ikin nga nxehtësia ditore që arrin deri në 40 gradë Celsius.

Këto struktura arrijnë deri në katër metra, me peshë deri në një tonelatë – megjithëse ndërtohen prej zogjve që nuk janë më të gjatë se 15 centimetra.

 

 

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 6 Mars, 2019 22:41

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

REKLAMA