Marrëveshja e Prespës, LSDM dhe VMRO-DPMNE me qëndryshime të ndryshme

Marrëveshja e Prespës, LSDM dhe VMRO-DPMNE me qëndryshime të ndryshme

Ish-kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka akuzuar liderin e opozitës maqedonase, Hristijan Mickovski se po rrezikon stabilitetin dhe të ardhmen euroatlantike të Maqedonisë së Veriut me kërcënimet për anulimin e Marrëveshjes së Prespës nëse fiton zgjedhjet parlamentare më 12 prill. Në

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet e prillit, reagime mes LSDM dhe VMRO-DPMNE

Zgjedhjet e prillit, reagime mes LSDM dhe VMRO-DPMNE

Në kuadër të emisionit të sontëm Magazina Ekonomike, kreu i ekzekutivit i pyetur për dallimin në mes të ish pushtetit ku pikërisht për miratimin e buxhetit të viti 2013 u shkaktua incident në Kuvend, kur nuk përfillej opozita dhe sot

Lexo tërë artikullin
Ali Ahmeti rizgjidhet në krye të BDIsë

Ali Ahmeti rizgjidhet në krye të BDIsë

Në një atmosfere impozante që më shumë i ngjante një tubim përmbyllës të  fushatave zgjedhore me prezencë të mijëra përkrahësëve , Kongresi i katërt zgjedhor i Bashkimit Demokratik për Integrim që u mbajt sot në Shkup rizgjodhi njëzëri Ali Ahmetin në krye

Lexo tërë artikullin
LSDM flet për gjyqëson e korruptuar, VMRO-DPMNE për ajrin e ndotur

LSDM flet për gjyqëson e korruptuar, VMRO-DPMNE për ajrin e ndotur

VMRO-DPMNE-ja 11 vite e mbante shtetin të robëruar dhe e rrënoi sistemin juridik, regjim – asnjëherë më! 11 vite politikat destructive dhe shkatërrimtare të VMRO-DPMNE-së e izoluan dhe e robëruan shtetin përmes rrënimit të sistemit juridik dhe poshtërim të qytetarëve,

Lexo tërë artikullin
Zaev flet për gjyqësorin e “kapur”, Mickovski për rastet e PPS-së

Zaev flet për gjyqësorin e “kapur”, Mickovski për rastet e PPS-së

Një pjesë e gjyqësorit si dhe prokurorisë mbetën fortifikatat e fundit e “shtetit të robëruar” – tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, nga tribuna në Shkup. Ai tha se në vend që të lirohen nga prangat e tyre, qendrat gjyqësore

Lexo tërë artikullin
Akuza të ndërsjella për keqpërdorime dhe zhvatje

Akuza të ndërsjella për keqpërdorime dhe zhvatje

Qendra për Komunikime e LSDM-së njoftoi opinionin që VMRO-DPMNE-ja ka borxh prej rreth 400.000 euro për obligimet e papaguara për fushatën e Gordana Siljanovskës për zgjedhjet presidenciale. “Sepse llogaria për fushatë zgjedhore nga e cila duhet të paguhet ky borxh

Lexo tërë artikullin
Komisioni i Venecias, përdorimi i gjuhës shqipe dhe debati mes partive politike

Komisioni i Venecias, përdorimi i gjuhës shqipe dhe debati mes partive politike

Konkluzionet e Komisionit të Venecias për të rishikuar Ligjin për gjuhët dhe shfuqizimin e dygjuhësisë në procedurat gjyqësore ka ndezur skenën politike dhe debatet në Maqedoni. Kryeministri Zoran Zaev kërkon që të respektohen rekomandimet e Venecias dhe se paralajmëron rishikimin e ligjit.

Lexo tërë artikullin
Miratimi i Protokollit për në NATO nxit debate

Miratimi i Protokollit për në NATO nxit debate

Nikolla Micevski nga VMRO-DPMNE-ja njoftoi se deri te kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi kanë dërguar iniciativë për t’u ratifikuar Protokolli i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Siç sqaroi Micevski, kjo bëhet me qëllim që ratifikimi i Protokollit të

Lexo tërë artikullin
Politika dhe gjyqësori

Politika dhe gjyqësori

Kryeministri Zoran Zaev përmes një video mesazhi ka ftuar Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) të filloj procedurë për “pastrim” të gjyqësorit. Zaev fton Anti-korrupsionin të kontrollon pronën e gjykatësve dhe prokurorëve. “Kjo duhet të përfundoj menjëherë! Ne duhet

Lexo tërë artikullin
Listat e hapura, mundësi për Parlament më kualitativ

Listat e hapura, mundësi për Parlament më kualitativ

Kryeministri i vendit Zoran Zaev së bashku me ambasadoren e Zvicrës në vendin tonë, gjatë një konferencë për shtyp pranë qeverisë ilustroi reformën zgjedhore që do të aplikohet në zgjedhjet e ardhshme. Ai tha se reforma zgjedhore është një prioritet

Lexo tërë artikullin

REKLAMA