IA zbulon edhe nëse macet kanë… dhimbje?!

Inteligjenca artificiale (IA) mund të zbulojë tani nëse macja juaj ka dhimbje dhe kjo duke skanuar fytyrën e saj me një aplikacion të krijuar nga veterinerët dhe kërkuesit në Japoni, shkruan news.sky.com. Aplikacioni u trajnua duke përdorur 6 000 imazhe

Read Full Article

Kurrë nuk do ta merrni me mend: A e dini se çfarë do të thotë fjala “Google”?

Google u themelua në vitin 1998 nga shkencëtarët kompjuterikë Larry Page dhe Sergey Brin – por a e dini se çfarë do të thotë në të vërtetë fjala? Me kalimin e kohës, marka është bërë shumë më tepër sesa thjesht

Read Full Article

YouTube vjen me një veçori të re

YouTube është ndoshta aplikacioni më i popullarizuar i transmetimit të videove në Android dhe tani ai ka një veçori të re. Gjegjësisht, në një përditësim të fundit, kërkimi i përmbajtjes me ndihmën e mjetit Google Lens erdhi në YouTube për

Read Full Article

Pse telefoni ngadalësohet në temperatura të larta dhe si ta mbroni

Në stinën e verës kur temperaturat rriten, telefoni i mençur mund të rrezikohet nga nxehtësia. Kjo mund të ndikojë që telefoni të ngadalësojë punën dhe të bllokohet, sidomos nëse e keni përdorur për një periudhë të gjatë. Por, ekzistojnë disa

Read Full Article

Rekord historik, kjo është hipermakina elektrike më e shpejtë në botë 

Vetura elekrike Aspark SP600, është hipermakina më e shpejtë në botë. Sipas Racelogic V-Box, kjo veturë arriti një shpejtësi prej 438.7 km/h, duke thyer rekordin e Rimčeva Nevara, që kishte shpjetësi 26.7 km/h. Aspark SP600 u prodhua në Itali, në

Read Full Article

Inteligjenca artificiale mëson “gjuhën e tumoreve” për të vendosur një diagnozë më të mirë

Një sistem kompjuterik që përdor inteligjencën artificiale për të mësuar “gjuhën e tumoreve” mund të ndihmojë në diagnostikimin më të shpejtë të sëmundjes, thonë ekspertët. Sistemi mund të zbulojë shenjat e sëmundjes në mostrat biologjike me saktësi të lartë dhe

Read Full Article

Dyshja babë e bijë më në fund deshifrojnë sinjalin ‘alien’ nga Marsi një vit pasi u lëshua

Një dyshe babë e bijë kanë bërë histori duke deshifruar më në fund një sinjal ‘alien’ nga Marsi. Natyrisht, qeveritë në mbarë botën ka të ngjarë të kenë njerëz në detyrë përkthimi në rast se alienët mbërrijnë në Tokë, por kjo nuk

Read Full Article

Këto janë pagat mesatare të shtatë kompanive më të mëdha në S&P 500

“Shtatë madhështore” po e ngrenë tregun e aksioneve në rekorde të reja, veçanërisht të udhëhequr nga Nvidia, Microsoft, Apple dhe Alphabet. Vetëm në maj, këta gjigantë të teknologjisë shtuan 1.4 trilion dollarë në kapitalizimin e tregut të S&P 500, duke

Read Full Article

Ka kaq shumë makina Tesla të pashitura sa mund të shihen nga orbita

Viti i tmerrshëm i Teslës është duke u zhvilluar dhe investitorët janë të kujdesshëm pasi Elon Musk njoftoi se gjenerata e ardhshme, makina e pasagjerëve më e lirë, nuk do të arrijë deri në vitin e ardhshëm. Me rënien e

Read Full Article

Për çfarë është e aftë inteligjenca artificiale?

Në një intervistë gjatë Samitit të AI+, Helen Toner – një ish-anëtare e bordit të OpenAI sugjeroi se rreziqet që AI paraqet për njerëzimin nuk janë vetëm skenarët e rastit më të keq të fantashkencës. “Unë mendoj se ndonjëherë njerëzit

Read Full Article