Si funksionon valixhja e zezë që mban me vete çdo president i SHBA-së

Si funksionon valixhja e zezë që mban me vete çdo president i SHBA-së

Quhet Nuclear Football dhe është valixhja më e rrezikshme në botë. Kjo në foto është një versioni i disa viteve më parë e ekspozuar në Smithsonian National Museum of American History. Sekretet e sekreteve Trump do të zbulojë se cilat

Lexo tërë artikullin
Temperaturat në Arktik, qershori, më i nxehti i regjistruar

Temperaturat në Arktik, qershori, më i nxehti i regjistruar

Temperaturat në Arktikun siberian arritën nivele rekord në qershor me disa zona ku termometri shkoi deri në 10 gradë Celsius. Shkencëtarët thonë se i nxehti ka ndihmuar zjarret në rajon duke rezultuar në çlirimin e paprecedentë të 59 milionë tonëve

Lexo tërë artikullin
E sulmoi peshkaqeni, 36-vjeçari ndërroi jetë në vendin e ngjarjes

E sulmoi peshkaqeni, 36-vjeçari ndërroi jetë në vendin e ngjarjes

Një burrë ka vdekur pasi u sulmua nga një peshkaqen në brigjet lindore të Australisë, kanë deklaruar zyrtarët. 36-vjeçari u kafshua në këmbë ndërsa po peshkonte pranë ishullit Fraser të Queensland, në veri të Brisbane, ka thënë të shtunën policia.

Lexo tërë artikullin
Tragjike, Në Zurih punonjësja e kopshtit zoologjik vritet nga një tigër

Tragjike, Në Zurih punonjësja e kopshtit zoologjik vritet nga një tigër

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zurih, ku një punonjëse e kopshtit zoologjik, është vrarë sot nga një tigër siberian, të njohur ndryshe si ‘Amur’. Gruaja 55-vjeçare vdiq në vend pas sulmit nga tigri me gjithë përpjekjet për shpëtimin

Lexo tërë artikullin
Në Himarë zbulohet varreza tumulare e shekullit XV-XII para Krishtit

Në Himarë zbulohet varreza tumulare e shekullit XV-XII para Krishtit

Një zbulim i madh për arkeologjinë shqiptare është bërë i mundur në Himarë. Përmes një postimi në Facebook, ishte kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa ai që e bëri publik lajmin. Nga një gërmim arkeologjik shpëtimi i realizuar së

Lexo tërë artikullin
Zbulohet vrima e zezë 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Zbulohet vrima e zezë 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Një vrimë e zezë, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim, është zbuluar duke ngritur pikëpyetje të mëdha mes shkencëtarëve. Në revistën periodike të Akademisë Mbretërore Astronomike të Mbretërisë së Bashkuar, u publikuan fakte mbi këtë vrimë

Lexo tërë artikullin
Shqiptari nga Tetova bëhet dhëndri i Steven Spielberg

Shqiptari nga Tetova bëhet dhëndri i Steven Spielberg

Destry Allyn, e bija e regjisorit, producentit dhe skenaristit amerikan të filmit, Steven Spielberg, i cili është edhe fitues i shumë çmimeve Oscar si regjisori më i mirë, është fejuar me të dashurin e saj Genc Legrand, me të cilin

Lexo tërë artikullin
Gjenden fosilet e armadillos 20 mijë vjeçar në Argjentinë

Gjenden fosilet e armadillos 20 mijë vjeçar në Argjentinë

Armadillo është një specie që është shumë e njohur në Amerikën Latine. Nga të gjitha 20 speciet e armadillos, vetëm një ekziston jashtë Amerikës Latine dhe që është armadillo nëntë bandës i cili gjithashtu jeton në ShBA. Ato janë të

Lexo tërë artikullin
Afrikë, 400 elefantë ngordhin në mënyrë misterioze

Afrikë, 400 elefantë ngordhin në mënyrë misterioze

Gjetja e qindra elefantëve të ngordhur në zonat jugore të Afrikës ka shtuar frikën se mbijetesa e gjitarëve më të mëdhenj të botës po rrezikohet nga një sëmundje e pashpjegueshme. Ngordhja misterioze e më shumë se 400 elefantëve në shtetet

Lexo tërë artikullin
Kjo kamera GoPro u gëlltitet nga lava, mbijetoi dhe regjistroi gjithçka

Kjo kamera GoPro u gëlltitet nga lava, mbijetoi dhe regjistroi gjithçka

Teknologjia moderne vazhdon të përparojë në pajisjet tona për të rritur përvojën e përdoruesit. Ka disa gjëra që shpesh nuk mund t’i konkurrojnë si kushte të rënda të motit, transmeton lajmi.net. Pas udhëzuesit për eksplorimin mjedisor Erik Storm, të Kilauea

Lexo tërë artikullin