“Ora e Tokës 2020”, festë globale për planetin në botën virtuale

“Ora e Tokës 2020”, festë globale për planetin në botën virtuale

“Të qëndrojmë të lidhur si një komunitet duke kërkuar mënyra pozitive me të cilat njerëzit mund të kontribuojnë tani është më e rëndësishme se kurrë, pasi bota po lufton me krizën COVID-19”, tha Ledger. Pandemia e koronavirusit apo COVID-19 mund

Lexo tërë artikullin
Hoteli luksoz ofron karantinë “vip” dhe tampon për testimin

Hoteli luksoz ofron karantinë “vip” dhe tampon për testimin

Kush tha se “vipat” nuk duan t’ia dinë për koronavirusin? Ndoshta ata nuk dëshirojnë t’ i japin fund udhëtimeve të tyre, për qejf ose biznes, por bashkë me to duan edhe sigurinë kundër virusit që po tremb botën. Dhe në

Lexo tërë artikullin
Gruaja kollitet qëllimisht në ushqime: Marketi detyrohet të hedh ushqimet

Gruaja kollitet qëllimisht në ushqime: Marketi detyrohet të hedh ushqimet

Një grua është kollitur qëllimit në ushqimin me vlerë rreth 58 mijë dollar, në një dyqan në Pensilvani. Kështu që sipas policisë ajo ka të ngjarë të përballet me kallëzim penale për këtë kollitje, si një nga mënyrat e përhapjes

Lexo tërë artikullin
Vetëizolimi njerëzor po e rikthen natyrën në jetë

Vetëizolimi njerëzor po e rikthen natyrën në jetë

Pandemia e koronavirusit është një kohë shumë e çuditshme, e pasigurt për të gjithë ne. Cikli i lajmeve duket se po ndryshon aktualitetin e terrorit, dhe çdo njoftim i shtytjes së informacionit plotësohet me një ndjenjë të freskët të frikës.

Lexo tërë artikullin
Zbulohet vrima e parë e ozonit mbi Arktik

Zbulohet vrima e parë e ozonit mbi Arktik

Një shkencëtar gjerman pretendon të ketë zbuluar vrimën e parë në shtresën e ozonit mbi Polin e Veriut, raporton agjencia e lajmeve DPA. Në dy javët e fundit, trashësia e shtresës së ozonit në Arktik ka qenë nën trashësinë e

Lexo tërë artikullin
Një grua veshi një top gjigant si vetë-izolim teksa bënte pazarin

Një grua veshi një top gjigant si vetë-izolim teksa bënte pazarin

Qëndrimi në karantinë mund të ketë si rezultat ide të ndryshme për tu mbrojtur nga virusi. Kështu një grua erdhi me idenë që të hynte në një top gjigant e izoluar komplet nga personat e tjerë, kjo në mënyrë që

Lexo tërë artikullin
Shtypi amerikane jep shembull profetin Muhammed për luftimin me koronavirusin

Shtypi amerikane jep shembull profetin Muhammed për luftimin me koronavirusin

Në revistën javore të lajmeve amerikane “Newsweek” është postuar një shkrim i cili përmban edhe hadithe të profetit Muhammed që ka të bëj me vetë izolimin kur paraqiten sëmundjet ngjitëse. Përmbushja e rregullave të higjienës është një nga masat më

Lexo tërë artikullin
Në një fshat të Shkupit gjendet zgjidhje si të shërbehet makiato në kohë Koronavirusi

Në një fshat të Shkupit gjendet zgjidhje si të shërbehet makiato në kohë Koronavirusi

Fshati Bojanë ka siguruar një mini kombi që u sherben qytetarëve ‘Makiato dhe Ekspresso’ në kohën kur të gjithë jemi në një kohë të veshtirë të Koronavirusit dhe se gjithë kafenetë dhe restorantet janë të mbyllura kjo mbetet një opsion

Lexo tërë artikullin
Pacienti nga Tetova i paralizuar, Filipçe: Nuk e dimë si është infektuar

Pacienti nga Tetova i paralizuar, Filipçe: Nuk e dimë si është infektuar

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, gjatë prononcimit për mediat sot foli edhe për rastin e parë me koronavirus në Tetovë. Ai tha se pacienti në fjalë është i paralizuar dhe nuk e dimë si mund të ketë rënë në kontakt

Lexo tërë artikullin
Qielli është bosh nga koronavirusi, në tokë nuk ka më vend për aeroplanët

Qielli është bosh nga koronavirusi, në tokë nuk ka më vend për aeroplanët

Deri pak ditë më parë, në çfarëdo lloj momenti që të merrej parasysh, të paktën 20 mijë avionë ndodheshin në ajër duke fluturuar diku në botë. Deri pak ditë më parë, sepse përhapja e koronavirusit ka pothuajse paralizuar totalisht trafikun

Lexo tërë artikullin