Grenell-Vuçiqit: Pranoje Kosovën

Grenell-Vuçiqit: Pranoje Kosovën

Ditët e kaluara të javës janë përcjellë me zhvillime të rëndësishme sa i përket dialogut për normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në Prishtinë e Beograd ka qëndruar i dërguari i posaçëm i presidentit të SHBA-së për bisedimet Kosovë-Serbi,

Lexo tërë artikullin
Haziri: Nëse VV hyn në bashkëqeverisje për ta `blu` LDK-në, e ka gabim

Haziri: Nëse VV hyn në bashkëqeverisje për ta `blu` LDK-në, e ka gabim

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se nëse Lëvizja Vetëvendosje hyn në bashkëqeverisje me LDK-në për ta “blu” atë, e ka shumë gabim. Haziri, i cili drejton Komunën e Gjilanit, ka thënë se raporti duhet të

Lexo tërë artikullin
Ambasadorja britanike: Zgjedhjet mbaruan, tani kthejuni dialogut me Serbinë

Ambasadorja britanike: Zgjedhjet mbaruan, tani kthejuni dialogut me Serbinë

Britania pozicionohet fuqishëm në përkrahje të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo është porosia e qartë që dha ambasadorja e re e Britanisë së Madhe në Serbi, Sian Macleod, transmeton lajmi.net. Në një intervistë për gazetën serbe, “Danas” ajo thotë

Lexo tërë artikullin
Dialogu Kosovë-Serbi po përcillet me interesim të madh nga BE-ja

Dialogu Kosovë-Serbi po përcillet me interesim të madh nga BE-ja

I emëruari special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, gjatë vizitës së tij në Kosovë, të mërkurën, la të kuptohet se SHBA kërkon arritjen e një marrëveshje përfundimtare gjithëpërfshirëse. Dialogu Kosovë-Serbi po përcillet me interesim të madh nga gjithë vendet e

Lexo tërë artikullin
Jovanoviq: Kurti, një shancë ‘për shkak të shpresës që shoqëria kosovare ka’

Jovanoviq: Kurti, një shancë ‘për shkak të shpresës që shoqëria kosovare ka’

Jovanoviq theksoi se sot, Albin Kurti, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje po sulmohet nga Beogradi në një gjuhë të folur para çdo katastrofe në këtë rajon dhe se deklarata të tilla nuk duhet të kenë vend në politikë në Serbi. Sipas

Lexo tërë artikullin
Lladrovci e këshillon Veselin ta lë Kuvendin e t’i kthehet partisë

Lladrovci e këshillon Veselin ta lë Kuvendin e t’i kthehet partisë

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci thotë se vlerësimi i tyre dhe i punës në Drenas, ka qenë reflektim edhe në votat e fituara të PDK-së në këtë vend. Në një prononcim për media, para fillimit të ceremonisë së shënimit ët

Lexo tërë artikullin
Kurti: Jo shkëmbim territorial, s`jemi në kohën e Tugjmanit e Millosheviqit

Kurti: Jo shkëmbim territorial, s`jemi në kohën e Tugjmanit e Millosheviqit

Kandidati për kryeministër të Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se në takimet me të dërguarin presidencial amerikan për bisedimet Kosovë – Serbi është diskutuar për arritjen e një marrëveshjeje brenda disa muajsh. Por, ai tërheq

Lexo tërë artikullin
Angazhim personal dhe hetim të ri për Lagjen e Trimave, do të kërkojë Albin Kurti

Angazhim personal dhe hetim të ri për Lagjen e Trimave, do të kërkojë Albin Kurti

Hetime të reja dhe publikim të gjitha dëshmive të mbajtura fshehur deri më tani. Ky është qëndrimi dhe zotimi i kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili në një intervistë për Televizionin Shenja, thotë se pas marrjes së mandatit

Lexo tërë artikullin
Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën, unë nuk do të isha këtu

Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën, unë nuk do të isha këtu

“Serbia nuk ka vënë asnjë veto për Kosovën, përndryshe unë nuk do të isha këtu duke shtrënguar duart”, deklaroi sot në Novi Sad, Kryeministri Edi Rama. Në një intervistë për gazetaren, Marsela Karapanço, pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me

Lexo tërë artikullin
Nis rinumërimi i 314 vendvotimeve, këto janë komunat që u përkasin

Nis rinumërimi i 314 vendvotimeve, këto janë komunat që u përkasin

Në këto momente ka filluar rinumërimi sipas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Gjatë ditës së mërkurë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendim për rinumërimin e 314 vendvotimeve. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi tregoi arsyet për rinumërimin e këtyre vendvotimeve.

Lexo tërë artikullin

REKLAMA

PARTNER