Xhamndarmëria serbe në Karaçevë, Kastrati reagon

Xhamndarmëria serbe në Karaçevë, Kastrati reagon

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka reaguar xhamndarmëria serbe ka hyrë në territorin e Kosovës, përkatësisht në fshatin Karaçevë të Kamenicës.  Ai ka shkruar në Facebook se terrorizimi i qytetarëve të kësaj ane, është i papranueshëm.  Postimi i

Lexo tërë artikullin
Kosnett: Në përpjekje për të nderuar UÇK-në, mos e minoni trashëgiminë e saj të lirisë

Kosnett: Në përpjekje për të nderuar UÇK-në, mos e minoni trashëgiminë e saj të lirisë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, në një shkrim autorial të tij, të publikuar në faqen e Ambasadës së SHBA-së ka shprehur qëndrimet e tij në lidhje me Ligjin për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, duke thënë se

Lexo tërë artikullin
Vuçiq: Propozim ligji për UÇK-në, ngacmim ndaj serbëve

Vuçiq: Propozim ligji për UÇK-në, ngacmim ndaj serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Projektligji për vlerat e luftës së UÇK-së, ndalon mendimin ndryshe dhe paraqet vazhdim të ngacmimeve ndaj serbëve të Kosovës. Ai ka thënë se, shqetësimet për këtë projektligj, ia ka shprehur edhe të

Lexo tërë artikullin
Hyseni: Marrëveshja me Serbinë do të arrihet brenda 12 muajve ose procesi do të dështojë

Hyseni: Marrëveshja me Serbinë do të arrihet brenda 12 muajve ose procesi do të dështojë

Koordinatori shtetëror për dialogun Kosovë-Serbi, Skender Hyseni, ka thënë se marrëveshja me Serbinë do të arrihet brenda 12 muajve ose procesi do të dështojë, njofton Insajderi. Hyseni ka thënë se gjatë vizitës dy ditore në SHBA, ka pasur disa takime,

Lexo tërë artikullin
Akademia e Shkencave në Kosovë: Po dështojmë krejtësisht në luftën ndaj Covid-19

Akademia e Shkencave në Kosovë: Po dështojmë krejtësisht në luftën ndaj Covid-19

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, përmes një reagimi për media, ka kritikuar klasën politike në Kosovë për menaxhim të dobët të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi i ri. Rritja e numrit të personave të vdekur dhe të

Lexo tërë artikullin
SHBA-ja dëshiron bisedime gjithpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

SHBA-ja dëshiron bisedime gjithpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

Methju Palmer, zëvendësndihmësi i Sekretarit amerikan i Shtetit,  shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin “Balkan Insider” me fokus mbi lajmet për Ballkanin, përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin

Lexo tërë artikullin
Palmer për pozicionin amerikan: Jemi të fokusuar për të mbështetur BE-në në dialogun Kosovë – Serbi

Palmer për pozicionin amerikan: Jemi të fokusuar për të mbështetur BE-në në dialogun Kosovë – Serbi

“Ne jemi të fokusuar që të mbështesim procesin e drejtuar nga Bashkimi Europian që do të çojë në një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës”, ka thënë Matthew Palmer, ZëvendësAsistent i Sekretarit të Shtetit në SHBA dhe Përfaqësues i Veçantë për

Lexo tërë artikullin
Ismaili tregon nëse PDK do të jetë pjesë e Qeverisë Hoti

Ismaili tregon nëse PDK do të jetë pjesë e Qeverisë Hoti

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Uran Ismaili ka hedhur poshtë mundësinë që kjo parti t’i bashkohet në të ardhmen Qeverisë aktuale të udhëhequr nga Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike e Kosovës. Ai në TV Dukagjini ka

Lexo tërë artikullin
Hoti: Po krijohen kushtet për zbatimin e pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Hoti: Po krijohen kushtet për zbatimin e pakos së rimëkëmbjes ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se tashmë janë duke u krijuar kushtet për për zbatim të plotë të pakos për rimëkëmbje ekonomike. Ai ka përshëndetur procedimin që Komisioni për Buxhet dhe Financa i ka bërë të mërkurën projektligjit

Lexo tërë artikullin
Kosovë, 15 të vdekur dhe 218 raste me COVID-19

Kosovë, 15 të vdekur dhe 218 raste me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 461 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 218 raste pozitive. Numri

Lexo tërë artikullin