BE: Marrëveshja Kosovë-Serbi, pas pajtimit për të gjitha çështjet

BE: Marrëveshja Kosovë-Serbi, pas pajtimit për të gjitha çështjet

Bashkimi Evropian tha se marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë do të arrihet pasi të gjitha palët të pajtohen për të gjitha çështjet e pazgjidhura dhe të bien dakord që normalizimi mund të vazhdojë në formën e marrëveshjes së nënshkruar. Komentet

Lexo tërë artikullin
Kosovë, 16 viktima dhe 258 raste të reja me koronavirus

Kosovë, 16 viktima dhe 258 raste të reja me koronavirus

Autoritete shëndetësore në Kosovë njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit, nga gjithsej 480 testime të realizuara 258  kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 16 viktima nga Covid-19. Numri total i rasteve pozitive

Lexo tërë artikullin
BE sqaron temat që diskutohen nesër mes Kosovës dhe Serbisë

BE sqaron temat që diskutohen nesër mes Kosovës dhe Serbisë

Mediat serbe sot, e mërkurë, raportuan për një takim mes Kosovës dhe Serbisë të enjten e kësaj jave ku BE-ja, thuhej, se do të propozonte një projekt-marrëveshje për palën serbe lidhur me njohjen e Kosovës. Mirëpo, Bashkimi Evropian ka hedhur

Lexo tërë artikullin
Presidenti Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza”

Presidenti Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza”

“Për humanizmin e dëshmuar, Halil Kastratin sot e dekorova me Medaljen Presidenciale “Shën Tereza”, ka shkruar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në Facebook.  “Humanizmi ka qenë me shekuj shtyllë e shoqërisë sonë. Në ditë të këqija dhe ditë të mira

Lexo tërë artikullin
Dyzetedy pacientë me koronavirus në Kosovë, në gjendje të rëndë

Dyzetedy pacientë me koronavirus në Kosovë, në gjendje të rëndë

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme aktualisht janë të shtrirë 603 pacientë – prej tyre 419 me koronavirus. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës tha se nga të infektuarit me koronavirus, 42 janë

Lexo tërë artikullin
Kosovë, ndalohen festat familjare, si dhe veprimtaritë sportive dhe kulturore

Kosovë, ndalohen festat familjare, si dhe veprimtaritë sportive dhe kulturore

Qeveria e Kosovës mbrëmjen e së martës miratoi 28 masa të reja për parandalimin e Covid-19. Përmes këtyre masave Qeveria ka ndaluar grumbullimin e qytetarëve në numër më shumë se 5 persona në vende publike. Po ashtu ka ndaluar ahengjet

Lexo tërë artikullin
Këshilli Koordinues i i Diasporës i kërkon Kancelares Merkel liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Këshilli Koordinues i i Diasporës i kërkon Kancelares Merkel liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Në fillimi i këtij muaji Gjermania e ka marrë presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Me këtë rast, Këshilli Koordinues i Diasporës (KKD) i ka dërguar Kancelares  gjermane Angela Merkel urimet më të mira si dhe kërkon angazhimin e saj për

Lexo tërë artikullin
Veseli tregon për gjendjen e tij pasi doli pozitiv me Covid 19

Veseli tregon për gjendjen e tij pasi doli pozitiv me Covid 19

Kreu i PDK’së, Kadri Veseli ka shkruar sot se është mirë me shëndet dhe deri në shërim të plotë do të qëndrojë në vetizolim. Veseli në Facebook këto komente i ka bërë pasi që është konfirmuar pozitiv me koronavirus. “Ju

Lexo tërë artikullin
BE: Nënshkrimi i marrëveshjes vetëm pasi palët të pajtohen për gjithçka

BE: Nënshkrimi i marrëveshjes vetëm pasi palët të pajtohen për gjithçka

Bashkimin Evropian në një përgjigje për Gazetën Express e ka bërë të qartë se Kosova e Serbia nuk do të bëjnë marrëveshje të veçanta, apo të pjesshme sikur që ka ndodhur në proceset e kaluara në Bruksel, raporton Gazeta Express.

Lexo tërë artikullin
Hoti: Në rast nevoje do të përdoret spitali ushtarak i FSK-së

Hoti: Në rast nevoje do të përdoret spitali ushtarak i FSK-së

Kosova po punon që të integrojë kapacitetet shëndetësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës, për të përballuar situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Kështu tha në një konferencë për media kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i cili të martën

Lexo tërë artikullin