Back to homepage

Maqedoni

Karakaçanov: Disa anëtare të BE-së po i bëjnë presion Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut

Karakaçanov: Disa anëtare të BE-së po i bëjnë presion Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian duhet të zgjerohet në Ballkanin Perëndimor, megjithëse jo pa kushte, tha zv. kryeministri bullgar dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, duke shtuar se Brukseli nuk po bën presion mbi Bullgarinë për qëndrimin e saj ndaj Maqedonisë së Veriut.

Read Full Article
Hapësira të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna

Hapësira të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna

Parkimet janë problem gjithkund, sidomos në kryeqendër. Autoritetet kanë menduar që të caktojnë zona të sigurta parkimi, sidomos pranë spitaleve, për veturat të cilat transportojnë fëmijë nga mosha trevjeçare dhe gratë shtatzëna. Nëse është e nevojshme, ky numër do të

Read Full Article
A do të ketë karantinë, flet zv.ministri Ilir Hasani

A do të ketë karantinë, flet zv.ministri Ilir Hasani

Ilir Hasani, i cili dit më parë u emrua në postin e zv.ministrit të shëndetësisë në një prononcim për News33, foli për masat e reja të cilat pritet t’I merr ministria e shëndetësisë dhe Komisioni për Sëmundje Infective (KSI) lidhur

Read Full Article
Mickovski: Qeveria e vjetër-e re pa masa dhe projekte konkrete edhe në mandatin e ri

Mickovski: Qeveria e vjetër-e re pa masa dhe projekte konkrete edhe në mandatin e ri

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickovski sot ka realizuar takim me ambasadorin francez, Kristian Timonie, ku u bë fjalë për gjendjen aktuale politike në shtet, si dhe për atë se cilat janë prioritetet e VMRO-DPMNE-së si parti politike. Nga VMRO-DPMNE-ja kumtuan

Read Full Article
“Jankulloska e dinte se do të përfundojë në burg”, aktualizohet “bomba” me Zoran Stavrevskin

“Jankulloska e dinte se do të përfundojë në burg”, aktualizohet “bomba” me Zoran Stavrevskin

Ish-ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, sot ka përfunduar në burgun e Idrizovës, ku do ta vuajë dënimin prej katër viteve burg. Ajo është dënuar në rastin e nisi ish-PSP-ja “Tanku”, për blerjen e një makine luksoze nga Qeveria

Read Full Article
Manastir, një edukatore dhe 13 fëmijë në izolim për shkak të coronavirusit

Manastir, një edukatore dhe 13 fëmijë në izolim për shkak të coronavirusit

Një kujdestare dhe 13 fëmijë të moshës parashkollorë janë future në izolim, pasi u konfirmua se edukatorja e grupit është pozitive me coronavirus. Bëhet fjalë për çerdhen “Koca Vasilleva”. Në këtë çerdhe fëmijësh tre javë më parë kishte një rast

Read Full Article
Spasovski në takim me Nikolla Bertolinin nga Sektori për bashkëpunim pranë delegacionit të BE-së

Spasovski në takim me Nikolla Bertolinin nga Sektori për bashkëpunim pranë delegacionit të BE-së

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot realizoi takim pune me përfaqësuesit e Delegacionit të Bashkimit Evropian, të kryesuar nga Nikolla Bertolini, udhëheqës i Sektorit për bashkëpunim, Frek Janmat, udhëheqës i Sektorit dhe Danica Stoshevska, menaxher i programit. Siç

Read Full Article
Pakoja e katërt ekonomike, LSDM: 470 mln euro, tek qytetarët dhe biznesi. VMRO: Asgjë për qytetarët, veç për mafia-n

Pakoja e katërt ekonomike, LSDM: 470 mln euro, tek qytetarët dhe biznesi. VMRO: Asgjë për qytetarët, veç për mafia-n

LSDM dhe VMRO-DPMNE, me vlerësime të kundërta për pakon e katërt të masave ekonomike të Qeverisë, në ndihmë të qytetarëve dhe biznesit për t’u përball me pasojat e epidemisë. Sipas LSDM-së, pakoja prej 470 milionë euro dëshmon se Qeveria vazhdon

Read Full Article
Pako e katërt e ndihmave, LOE: U inkorporuan edhe kërkesat tona

Pako e katërt e ndihmave, LOE: U inkorporuan edhe kërkesat tona

Odat ekonomike mirëpresin pakon e 4 të ndihmave qeveritare. Nga atje thonë se nevojitet mbështetje më e madhe për kompanitë për të tejkaluar këtë situatë. “Procesi ishte më inkluziv, gjitha vërejtjet që kishim janë pranuar dhe shihet qartë qëndrimi ynë

Read Full Article
Shkollat plotësojnë kushtet, MASH nuk jep leje për mësim me prezencë fizike

Shkollat plotësojnë kushtet, MASH nuk jep leje për mësim me prezencë fizike

Shkollat periferike “Rada Stojanovska” në Çiflig dhe tjetra në Sveta Petka në Komunën e Sopishtes, janë dy nga 94 institucionet arsimore për të cilat Ministria e Arsimit nuk dha leje për realizim të mësimit me prani fizike. Absurdi, sipas arsimtarit

Read Full Article