Kupa e RMV-së: Në finale takohen Voska Sport – Tikveshi

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 17 Prill, 2024 20:01

Kupa e RMV-së: Në finale takohen Voska Sport – Tikveshi

Në finale të edicionit të 30-të jubilar të Kupës së Maqedonisë Veriut në futboll do të përballen Voska Sport dhe Tikveshi.

Voska  Sport pa dy  ndeshjeve  të  gjysmëfinale  eliminoi  fituesin e edicionit të 29-të, Makedonija Gj.P me  rezultatin e përgjithshëm  3-2 pas  dy ndeshjeve  2-0 në Ohëri dhe  disfat  2-1 në Gjorçe  . Në ndeshjen  kthyese   Makedonija Gj.P me golat e Samir Fazli dhe Vellkovski, ndërsa golin për Voska Sport e shënoi Xhemil Jahiji.

Ndeshja tjetër gjiysmëfanale mes Tikveshit dhe Shkupit pas 90 minutave përfundoi me  barazim pa gola njëjtë sikurse edhe në takimin e pare Çair, por pas ekzekutimit të penaltive Tikveshi  shënoi fitore 5-4.

Për dy skuadrat finaliste është kjo finalja e parë historike .  Pra  më 22 maj  në  finale e madhe të Kupës së Maqedonisë së Veriut do të  takohen Voska Sport – Tikveshi./tvklan.mk

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 17 Prill, 2024 20:01