Back to homepage

Opinione

Media në Maqedoninë e Veriut a është e inkriminuar dhe a duhet dekriminalizuar?

Media në Maqedoninë e Veriut a është e inkriminuar dhe a duhet dekriminalizuar?

EDITORIAL Veting është një term i inkorporuar edhe në fjalorin tonë dhe është një nga fjalët më të lakuara prej së paku disa vitesh, në media, politikë por edhe në radhët e opinionit publik në shtetet e Ballkanit.  Etimologjia e

Read Full Article
“Komitët”, veprimi i Artan Grubit sinjal që shqiptarët kanë të Zot

“Komitët”, veprimi i Artan Grubit sinjal që shqiptarët kanë të Zot

Thirrjet antishqiptare nga ana e tifogrupit “Komitët”, gjatë vikendit në Shkup, ishin sprovë për qasjen e qeverisë së re ndaj kësaj dukurie, shkruan Agjencia e Lajmeve Flaka në editorialin e së martës.  Reagim eksplicid pas çaste pasi ndodhi rasti, bëri

Read Full Article
Për qytetarët, për drejtësinë: Strategji për mërgimtarët

Për qytetarët, për drejtësinë: Strategji për mërgimtarët

Materiali i përdorur për të rregulluar rrugët zgjat sa një mandat. Më qoftë e falur pasi fuqishëm dyshoj, si dhe populli, se kjo është kështu sepse politikanë të caktuar po grabisin fondet për rindërtimin e rrugëve. Por le të mos

Read Full Article
Lufta e Vitit 2001, ndryshimi i emrit dhe flamurit, kompromise për mbijetesë

Lufta e Vitit 2001, ndryshimi i emrit dhe flamurit, kompromise për mbijetesë

Republika e Maqedonisë së Veriut sot shënon 29-vjetorin e pavarësisë së saj nga ish-Federata jugosllave, përmes një referendumi popullor, i cili e shpalli shtetin të pavarur dhe sovran. Por në perspektivë, Maqedonisë iu desht të bëjë kompromise ekzistenciale për të

Read Full Article
Çejku: Shqiptarëve të Malit të Zi u duhet një BDI

Çejku: Shqiptarëve të Malit të Zi u duhet një BDI

Fitorja e opozitës pro-serbe dhe pro-ruse në Mal të Zi për diplomatin Arben Çejku nuk ishte aspak surprizë. Për Rtv Ora ai thotë se autokracitë gjithmonë e kanë një fund. Çejku: Gjithmonë ka një fund dhe autokracitë nuk mund të mbahen

Read Full Article
Kundër korrupsionit me fuqinë e intelektualit

Kundër korrupsionit me fuqinë e intelektualit

Shkuran Arben TARAVARI  Korrupsioni. Një term i përdorur që nga kohërat latine për të përshkruar veprimet e paligjshme në një shoqëri. Është një mekanizëm pushteti dhe dominimi. Dhe preket më shumë nga shoqëritë e varfra. Më e keqja është se

Read Full Article
Xhezairi: Kjo qeveri do të ketë një opozitë të fortë

Xhezairi: Kjo qeveri do të ketë një opozitë të fortë

Pandemia, kriza ekonomike dhe reformat do të jenë detyrat më të rënda të qeverisë së re, thotë drejtori i Tv Klan Maqedonia, Seladin Xhezairi. Sipas tij, votimi me vetëm 62 deputetë e bën në një farë forme qeveri të pakicës,

Read Full Article
Kualifikimi, përvoja dhe përkushtimi e çuan Artan Grubin në Kryeministri

Kualifikimi, përvoja dhe përkushtimi e çuan Artan Grubin në Kryeministri

Kualifikimi, përvoja dhe puna e sukseshme e çuan Grubin në Kryeministri në postrin e zv.kryeministrit të parë, shkruan Agjencia e lajmeve Flaka në editorialin ditor Artan Grubi vjen në krye të ekzekutivit pas një përvoje të gjatë politike dhe organizative

Read Full Article
Grubi e nis me këmbë të mbarë, vendoset në kryeministri

Grubi e nis me këmbë të mbarë, vendoset në kryeministri

Shqiptarët si asnjëherë më parë nuk kanë patur më shumë fuqi politike dhe pushtet si tani përfshirë Ministritë më të rëndësishme që ata do ti drejtojnë njerëz profesionistë nga Bashkimi Demokratik për Integrim.Në vijë të kësaj është edhe një funksion

Read Full Article
Artan Grubi. Dje zëri i qytetarëve në rrugë, sot zëri i tyre në Qeveri

Artan Grubi. Dje zëri i qytetarëve në rrugë, sot zëri i tyre në Qeveri

Në kabinetin e ri qeveritar BDI do të përfaqësohet me gjashtë kuadro të veta. Artan Grubi do të jetë frontmeni i BDI në qeveri duke mbajtur postin e Zv.Kryeministërit të parë dhe Ministrit të Sistemit Politik, percjell Agjencia e lajmeve

Read Full Article