Prof. Dr. Zeqir Kadriu: Maqedoni e përbashkët apo etnike?!

Prof. Dr. Zeqir Kadriu: Maqedoni e përbashkët apo etnike?!

MAQEDONI E PËRBASHKËT APO ETNIKE ?! Si sot e tri vite më parë, sikur na përsëritet historia! Dhe kjo përsëritje vazhdon me vite të tëra e sikur çdo gjë sillet tek rrethi ynë virtuoz! Lexoja me kureshtje këtyre ditëve opinione

Lexo tërë artikullin
Reflektimet psikosociale të Covid-19 në jetën e njeriut!

Reflektimet psikosociale të Covid-19 në jetën e njeriut!

Luftën kundër koronavirusit e vështirësojnë edhe shpjegime dhe informacione të dyshimta, jo objektive, falsifikim të të dhënave, zmadhim ose zvogëlim të dukurisë. E gjithë kjo shkon në shërbim të dikujt, por jo të popullatës dhe shëndetit të saj, e cila

Lexo tërë artikullin
OPINION | PDSH -Për të drejtën dhe humanen!

OPINION | PDSH -Për të drejtën dhe humanen!

Doktrina për të drejtën humane Doktrina e të drejtave humane synon të identifikojë kushtet paraprake themelore që çdo qenie humane të gëzojë një minimum jetik të domosdoshëm. Në këtë sens, ajo ka për qëllim të identifikojë si parakushtet pozitive, ashtu

Lexo tërë artikullin
Covid – Teatër – 19

Covid – Teatër – 19

Në historine e teatrit (që është po aq e vjetër sa vetë historia e njeriut) duke filluar nga rrethana dhe detyra e parë që i caktoi vetë Zoti – Adamit kur e urdhëroi që të jetë “aktori” i parë që

Lexo tërë artikullin
Është e pakuptimtë të festoj ditëlindjet e shokëve që kanë rënë në luftë

Është e pakuptimtë të festoj ditëlindjet e shokëve që kanë rënë në luftë

Xhevat Zekaj, në foto të profilit me shokun, bashkëveprimtarin e bashkëluftetarin e Tij, Heroin e Kombit, Gjeneral Fehmi Lladrovci! Xhevat Zekaj për ditëlindjen e Tij, ka shkruar një status të Tij në fb! Atdhetari i madh e veprimtari i shquar

Lexo tërë artikullin
Bedri Islami ditëlindja jote, është ngjarje e madhe për kombin

Bedri Islami ditëlindja jote, është ngjarje e madhe për kombin

I dashur dhe shumë i nderuar shoku e miku im Bedri Zenel Islami! Ti sot e ke ditelindjen! Ditëlindja Jote, për Nënë Dritën,për Babë Zenelin(për të famshmin personazh të Migjenit), për motrat e vëllezerit, për bashkëshorten e për fëmijet,nipat e

Lexo tërë artikullin
Frymzim Dauti: E mira e kësaj pandemie është mbyllja e kazinove

Frymzim Dauti: E mira e kësaj pandemie është mbyllja e kazinove

Shkruan: Frymzim Dauti – Nënkryetar i PDSH-së    Populli thotë se çdo e keqe ka edhe një të mirë. E mira e kësaj pandemie është se u bë shkasë që të mbyllen bastoret sportive dhe kazinotë.   Nëse me pak

Lexo tërë artikullin
OPINION | Të ndihmohemi midis veti, shkruan  Dr. Kujtim Kasami

OPINION | Të ndihmohemi midis veti, shkruan Dr. Kujtim Kasami

Shkruan: Dr. Kujtim Kasami Sa herë flasim për njeriun, themi që “njeriu është qenie njerëzore, humane, sociale,…” e çka nuk themi për njeriun, por si duket më së shumëti për “nocionin njeri”.   Qenia njerëzore asnjëher nuk pranoi të barti

Lexo tërë artikullin
Koment: Fjala e Zaevit nuk kaloi në qeveri. Pagat e administratorëve nuk  preken!

Koment: Fjala e Zaevit nuk kaloi në qeveri. Pagat e administratorëve nuk preken!

“Nuk preken rrogat e administratës shtetërore dhe publik”, ky është vendimi i qeverisë në seancës e së hënës. Vendimi vjen përskaj sugjërimeve të ish kreministrit dhe liderit të LSDM, Zoran Zaev.  Zoran Zaev deri para dy ditëve thoshte që LSDM-ja

Lexo tërë artikullin
OPINION| Hyrja përfundimtare e RMV në NATO, fitore për Popullin e Kombin Shqiptar dhe për Ali Ahmetin

OPINION| Hyrja përfundimtare e RMV në NATO, fitore për Popullin e Kombin Shqiptar dhe për Ali Ahmetin

Populli, Atdheu e Kombi shqiptar në Maqedoninë e Veriut, pas luftës së UÇK-së, me aletatin tonë më të madh strategjik SHBA-në dhe aleat të tjerë, Maqedoninë e Veriut e bënë moderne e bashkohore! Maqedonia e Veriut, nga një republikë ish-jugosllave

Lexo tërë artikullin