OPINION | Partizimi – shkaku i uljes së sjelljes së arsimit!

OPINION | Partizimi – shkaku i uljes së sjelljes së arsimit!

Shkruan: Leutrim Bilalli Një pjesë e madhe e popullsisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut po përballet me shumë probleme sociale (emigrim masiv, papunësi të lartë, etj.) Këto probleme janë shkaktuar nga shumë faktorë, njëri prej tyre është edukimi I

Lexo tërë artikullin
Kosova, gjenocidi në Ruandë dhe tregtarët shqiptarë të armëve

Kosova, gjenocidi në Ruandë dhe tregtarët shqiptarë të armëve

Nga Ramadan GJANA As 25 vite nuk u mjaftojnë viktimave, xhelatëve dhe mbarë shoqërisë njerëzore, për të harruar dhe fshirë gjakun e masakrave gjenocidale. Humanizmi si vlerë dhe kategori morale me origjinë hyjnore, krahas kujtesës njerëzore, ashtu si “fantazma e

Lexo tërë artikullin
NË SHTËPINË TËNDE NË TIRANË

NË SHTËPINË TËNDE NË TIRANË

I dashur dhe shumë i nderuar Xhaxhi Odhise Porodini! Shumë faleminderit që ma ke derguar ftesën për shoqërim në fb! Ishte shumë emocionuese kur e pashë kërkesën për shoqërim që ma kishit dërguar! U ndjeva shumë i nderuar, u ndjeva

Lexo tërë artikullin
Dëshmorët e kombit në Gjilan

Dëshmorët e kombit në Gjilan

20 vjet nga rivarrimi i dëshmorëve të kombit në Gjilan Ismet Sylejmani Më 17 Shtator 2019, mbushen 20 vjet nga dita e rivarrimit të Dëshmorëve të Kombit në Gjilan! Përgjithmonë me nderime të mëdha popullore e ushtarake, atdhetare e patriotike,

Lexo tërë artikullin
Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Vështrim nga Brukseli: Ndryshimi po vjen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, zbuloi ekipin e saj të ri në Bruksel, i cili sinjalizon ditë të vështira për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit të bllokut. Laszlo Trocsanyi, i cili si ministër i Drejtësisë i

Lexo tërë artikullin
GJUHA SHQIPE DHE TË SHKRUARIT DREJT

GJUHA SHQIPE DHE TË SHKRUARIT DREJT

Gjuha mësohet nga nëna. Prandaj i thonë: gjuhë e nënës apo gjuhë amtare. Në raste të caktuara, fëmija e mëson gjuhën amtare, jo nga e ëma por nga gjyshja apo nga anëtarët e tjerë të familjes. Pas kësaj, fëmijët e

Lexo tërë artikullin
Kush (nuk) e don shtetin, unë apo ti?

Kush (nuk) e don shtetin, unë apo ti?

Para do kohësh isha i ftuar në një takim ku ndërmjet tjerash u diskutua edhe për sfidat e shtetit kundrejt Euro integrimeve gjegjësisht marrjes ose mos marrjes së datës për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Unionin Evropian. U ndjeva

Lexo tërë artikullin
Çegrani meriton përmendoren e bujarisë dhe humanizmit

Çegrani meriton përmendoren e bujarisë dhe humanizmit

Në 20 vjetorin e ngritjes së kampit më të madh në Maqedoninë e Veriut, kampit të Çegranit dhe 20 vjetorit të eksodit Kosovarë të vitit 1999. Nga Milaim Fetai Njerëzit, komunitetet, ose shtetet apo kombet në përgjithësi zgjedhin ose të

Lexo tërë artikullin
MACRON ME KOSOVËN GODITI NË ZEMËR TË SERBISË

MACRON ME KOSOVËN GODITI NË ZEMËR TË SERBISË

Pas vizitës së Presidentit të Francës Emmanuel Macron në Beograd MACRON ME KOSOVËN GODITI NË ZEMËR TË SERBISË Presidenti i Francës Emmaunel Macron në vizitën e Tij më 15 korrik 2019 deklaroi në zemër të Serbisë në Beograd: “… Serbia

Lexo tërë artikullin
Xhevdet Pozhari: Më shumë Tuna po i përfaqëson shqiptarët e Maqedonisë sesa ish kandidati për president, Blerim Reka!

Xhevdet Pozhari: Më shumë Tuna po i përfaqëson shqiptarët e Maqedonisë sesa ish kandidati për president, Blerim Reka!

Publicist nga Kosova, Xhevdet Pozhari përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, reagon, pasi sipas tij, Blerim Reka ish kandidat për president i Maqedonisë së Veriut, shumë pak punon për të përfaqësuar shqiptarët e RVM-së, përcjell FLAKA. Ai

Lexo tërë artikullin

REKLAMA