OPINION: Kush fitoi dhe kush humbi në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni?

OPINION: Kush fitoi dhe kush humbi në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni?

Idaver Sherifi Zgjedhjet e djeshme në Maqedoninë e Veriut përfunduan me një epërsi të ngushtë prej 4 mijë e 500 votash të kandidatit të koalicionit qeverisës LSDM-BDI, Stevo Pendarovski ndaj kandidates së VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska. Ndërkohë, kandidati shqiptar Blerim Reka,

Lexo tërë artikullin
OPINION: Me turbofolk-patriotizëm në qorrsokak

OPINION: Me turbofolk-patriotizëm në qorrsokak

Në një moment tejet delikat gjeopolitik, shumë shqiptarë dhe partitë politike opozitare shqiptare mes Kumanovës e Ohrit merren me dokrra patriotike ose s’interesohen fare për procesin demokratik. Kjo papjekuri mund të ketë një çmim fatal. Nga: Enver Robelli Kohëve të

Lexo tërë artikullin
OPINION: VOTA PËR ALI AHMETIN, ËSHTË VOTË EUROATLANTIKE

OPINION: VOTA PËR ALI AHMETIN, ËSHTË VOTË EUROATLANTIKE

Jo vetëm në Maqedoninë e Veriut, por kudo në hapsirat shqiptare, vota duhet të shkojë atje ku thotë Udhëheqësi i popullit shqiptar Ali Ahmeti VOTA PËR ALI AHMETIN, ËSHTË VOTË EUROATLANTIKE Populli shqiptar në Maqedoninë e Veriut, pas hyrjes në

Lexo tërë artikullin
Të larguarit nga vendi nuk është zgjidhje, por vetëm një dhimbje më shumë!

Të larguarit nga vendi nuk është zgjidhje, por vetëm një dhimbje më shumë!

(Ky shkrim është i publikuar para dy viteve, por që fatkeqësisht akoma është aktual) AUTOR: Imer Iljasi Rast i cili pasqyron shkrirjen e qiriut për tu sjell dritë të tjerëve është largimi i rinisë nga vendi ynë. Çdo ditë e

Lexo tërë artikullin
Për dënimin e Menduh Thaçit

Për dënimin e Menduh Thaçit

Shkruan: Seladin XHEZAIRI Procesi gjyqësor i koduar si ‘Titaniku 2’ u kërkua nga Prokuroria Speciale Publike. Pavarësisht se avokatët e të dënuarve kanë paralajmëruar ankimim në Gjykatën e Apelit, parashikohet se vendimi do të tensionojë situatën politike në vend Rasti

Lexo tërë artikullin
Si po grabitet historia shqiptare në Manastir në favor të sllavëve?!

Si po grabitet historia shqiptare në Manastir në favor të sllavëve?!

Fërgim Demiri Para shum vitesh, shtëpia e vjetër e familjes Qirijazi, ishte në pronësi të një familje shqiptare nga Manastiri. Pronari shqiptar Gani Rexhepi, duke mos ja ditur vlerën shtëpisë, e nxjerr ate në ankand, dhe e shet, sepse ishte

Lexo tërë artikullin
Me shkas, sulm i sinkronizuar mediatik kundër një kompanie me kapital shqiptar

Me shkas, sulm i sinkronizuar mediatik kundër një kompanie me kapital shqiptar

Koment: Redaksia FLAKA  Aksidenti tragjik i 13 Shkurtit në fshatin Laskarcë, respektivisht autostradën Shkup – Tetovë, nxorri në pah tendencën për të njollosur  Agjencinë Turistike “Durmo Tours”, një kompani prestigjioze e organizimit të transportit ndërkombëtar me seli në Gostivar dhe që

Lexo tërë artikullin
Gjashtë vjet pa rektorin e parë të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Fadil Sulejmani

Gjashtë vjet pa rektorin e parë të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Fadil Sulejmani

Nga Abdulla Mehmeti Sot mbushen 6 vjet nga shuarja e Rektorit të parë të Universitetit të Tetovës, Prof. dr. Fadil Sulejmani. Fadil Sulejmani u lind më 5.12.1940 në katundin Bozovcë të Malësisë së Tetovës. Arsimin fillor e kreu në vendlindje

Lexo tërë artikullin
Me Ali Ahmetin Maqedonia në NATO

Me Ali Ahmetin Maqedonia në NATO

Maqedonia nën udhëheqjen e Ali Ahmetit shkelë të pashkelurën deri më tani në historinë e saj! Politikani modern shqiptar, patrioti e atdhetari i lavdishëm, luftëtari e komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, udhëheqësi i popullit shqiptar Ali Ahmeti, jo vetëm është

Lexo tërë artikullin
Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Michael S. Lund, profesor në Universitetin ‘John Hopkins’ në Washington mendon se kryengritësit e UÇK-së mund të kishin marrë krejt Maqedoninë, aq sa armata shtetërore do të zhbëhej e do të detyrohej të kthehej në shumësi bandash paramilitare. Presidenti maqedonas,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA