Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Profesori amerikan: UÇK mund të pushtonte Maqedoninë në vitin 2001

Michael S. Lund, profesor në Universitetin ‘John Hopkins’ në Washington mendon se kryengritësit e UÇK-së mund të kishin marrë krejt Maqedoninë, aq sa armata shtetërore do të zhbëhej e do të detyrohej të kthehej në shumësi bandash paramilitare. Presidenti maqedonas,

Lexo tërë artikullin
JONUZ  MUSLIU  PERSONALITET I MADH I KOMBIT

JONUZ MUSLIU PERSONALITET I MADH I KOMBIT

Fjalim i veprimtarit, Ismet Sylejmani, në Akademinë Përkujtimore në Gjilan, në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, të liderit të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu. E nderuar familje e Jonuz Musliut! Të dashura familje të dëshmorëve! Shokë e bashkëveprimtarë të Jonuzit!

Lexo tërë artikullin
Ismet Sylejmani: Një vit pa të madhin e çështjes kombëtare, Jonuz Musliun

Ismet Sylejmani: Një vit pa të madhin e çështjes kombëtare, Jonuz Musliun

Veprimtari Ismet Sylejmani ka kujtuar në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, Jonuz Musliun. Ai përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se Musliu do të jetë i pavdekshëm. “Një vit ndarje nga jeta e veprimtarit të

Lexo tërë artikullin
OPINION | Fjalimi i pathënë i Artan Grubit: Lista e Shindlerit

OPINION | Fjalimi i pathënë i Artan Grubit: Lista e Shindlerit

Që të mos mbetet i pathënë fjalimi im në seancën e 75 historike të Kuvendit të Maqedonisë të mbajtur më 11 janar 2019, në të cilën u miratuan amandamentet kushtetuese për ta ndryshuar emrin, po ua dërgoj në tërësi: Mirëdita

Lexo tërë artikullin
Maqedonia në NATO dhe BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni

Maqedonia në NATO dhe BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni

MAQEDONIA NË NATO DHE BE, FITORE E POPULLIT SHQIPTAR DHE E ALI AHMETIT “…Maqedonia në NATO e BE, fitore e popullit shqiptar në Maqedoni!…” “…Maqedonia nën udhëheqjen e Ali Ahmetit shkelë të pashkelurën deri më tani në historinë e saj!…”

Lexo tërë artikullin
Opinion nga Milaim Fetai: Bilall Kasami  po bënë një hap të madh në drejtim të gabuar

Opinion nga Milaim Fetai: Bilall Kasami  po bënë një hap të madh në drejtim të gabuar

Votimi i Marrëveshjes së Prespës në Parlament,  Maqedonisë realisht ia mundëson të bëhet pjesë e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian. Anëtarësimi në Nato dhe BE janë  përcaktime strategjike kombëtare. Shqipëria dhe  Kosova janë përcaktuar  për këtë rrugëtim. Pengesa që po

Lexo tërë artikullin
Mospërdorimi i masës liri me kusht mundëson arratisjen e personave që kanë shkelur ligjin

Mospërdorimi i masës liri me kusht mundëson arratisjen e personave që kanë shkelur ligjin

Këto ditë kuptuam se ekziston Ligji i ndalesës, se kushtimisht ekzistojnë kushte teknike për shfrytëzimin e hallkave speciale me të cilat kontrollohet lëvizja e personave për të cilët drejtësia është e interesuar në veçanti, dhe përsëri gjendemi para mundësisë si

Lexo tërë artikullin
Ish zv.kryeministri Halili: Shqipëria nuk duhet të harrojë kuadrot shqiptarë nga Maqedonia

Ish zv.kryeministri Halili: Shqipëria nuk duhet të harrojë kuadrot shqiptarë nga Maqedonia

Shkarkimi dhe emërimi i ministrave të rinjë në qeverinë Rama 3 si dhe mosdrekretimi i disa prej tyre nga ana e presdentit Meta duket se ka zgjuar interest ë jashtëzakonshëm në gjithë opinionin shqiptarë pasiqë është pikërisht rasti i mosdekretimit

Lexo tërë artikullin
Integrimi euro-atlantik, Arsllani: Nga viti 2020, si vrimë e zezë në Ballkan do të mbetet vetëm Serbia

Integrimi euro-atlantik, Arsllani: Nga viti 2020, si vrimë e zezë në Ballkan do të mbetet vetëm Serbia

Ky vit dhe ato që do pasojnë, do të jenë vendimtarë në konceptin e konfiguracionit gjeostrategjik dhe të sigurisë së shteteve të Ballkanit, nën ombrellën e NATO-s, kështu vlerëson në një prononcim për platformën online të gazetës Koha, analisti Ismail

Lexo tërë artikullin
Ish ministri, Xhevdet Nasufi: Ideja e Seles dhe Kasamit për të kushtëzuar mbështetjen për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është e paarritshme

Ish ministri, Xhevdet Nasufi: Ideja e Seles dhe Kasamit për të kushtëzuar mbështetjen për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është e paarritshme

Nga: Xhevdet Nasufi Politika shqiptare që nga qeverisja e PDSH-së me në krye Arbër Xhaferin në fokusin e vet braktisi iden e integrimit të shqiptarëve në sistemin shtetërorë të Maqedonisë si kusht për integrimin e shtetit në NATO dhe BE.

Lexo tërë artikullin