Pacolli në SHBA: Kosova shembull në rajon për bashkëjetesën e religjioneve

Pacolli në SHBA: Kosova shembull në rajon për bashkëjetesën e religjioneve

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli në ministerialin mbi liritë fetare të thirrur nga Sekretari Amerikan i Shtetit, ka paraqitur mozaikun multietnik dhe multi-fetar të Kosovës. Ai thotë se, liria fetare është një parim që

Lexo tërë artikullin
Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Autoritetet në Prishtinë nuk e fshehin drojën se procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, mund të përfshihet si kusht i ri për vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare. Me një kusht të

Lexo tërë artikullin
Kosovës i nevojiten edhe 5000 mijë punëtorë për shëndetësi të mirfilltë

Kosovës i nevojiten edhe 5000 mijë punëtorë për shëndetësi të mirfilltë

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, ka thënë së Kosovës i nevojiten edhe 5000 punëtore shëndetësorë. Syla theksoi se numri i mjekëve për kokë banori në Kosovë, është shumë i vogël. Siç tha ai të gjithë punën në sektorin

Lexo tërë artikullin
Kryeministri pret në takim kryetarin e Unionit të Bizneseve të Diasporës Nazmi Viqa dhe drejtorin financiar Vllaznim Kelmendi

Kryeministri pret në takim kryetarin e Unionit të Bizneseve të Diasporës Nazmi Viqa dhe drejtorin financiar Vllaznim Kelmendi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim kryetarin e Unionit të Bizneseve të Diasporës në Gjermani, Nazmi Viqa, dhe Vllaznim Kelmendin, drejtor për financa dhe marketing. Haradinaj përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se

Lexo tërë artikullin
Vjehrra bën nusen për spital

Vjehrra bën nusen për spital

Një grua nga Lipjani i Kosovës ka lajmëruar policinë se është sulmuar fizikisht nga vjehrra e saj. Rasti ka ndodhur pasditen e së marrtës në Lipjan, ku viktima ka raportuar se pas një mosmarrëveshje është sulmuar fizikisht nga vjehrra e

Lexo tërë artikullin
Vulin: Ushtria e Kosovës dhe “Shqipëria e Madhe”, kërcënim për sigurinë

Vulin: Ushtria e Kosovës dhe “Shqipëria e Madhe”, kërcënim për sigurinë

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vulin, tha se bashkëpunimi i ushtrisë së Serbisë me NATO-n, nën Programin e Partneritetit për Paqe, është një “nivel optimal” i marrëdhënieve reciproke. Gjatë një takimi në Beograd me komandantin suprem të Forcave Aleate

Lexo tërë artikullin
Veseli në Washington: Kuvendi i Kosovës institucioni më transparent

Veseli në Washington: Kuvendi i Kosovës institucioni më transparent

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Washington, ka folur sot në Forumin e liderëve parlamentarë të organizuar nga Kongresi Amerikan.   Në këtë forum, kryeparlamentari Kadri Veseli ka folur për transparencën,

Lexo tërë artikullin
Haradinaj: Nëse heqim taksën, nuk do të marrim njohjen reciproke

Haradinaj: Nëse heqim taksën, nuk do të marrim njohjen reciproke

Dega e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Vushtrri sot ka mbajtur Kuvendin e tetë zgjedhor, ku me këtë rast ka zgjedhur kryetarin dhe Këshillin e ri drejtues. I pranishëm në këtë Kuvend Zgjedhor ishte edhe kryetari i Aleancës për

Lexo tërë artikullin
Kusari-Lila në Washington, kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës

Kusari-Lila në Washington, kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari – Lila, e cila po merr pjesë në Forumin e liderëve parlamentarë në Kongresin Amerikan në Washington, ka folur për të arriturat dhe sfidat e shtetit të Kosovës, ndërsa u bëri thirrje deputetëve

Lexo tërë artikullin
Hoxhaj: Serbia po armatoset, është kërcënim për rajonin

Hoxhaj: Serbia po armatoset, është kërcënim për rajonin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, është deklaruar rreth marrëveshjeve të fundit që ka bërë Serbia me Francën për blerjen e armatimit dhe sistemeve ajrore raketore. Zv.kryeministri Hoxhaj, përmes një shkrimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se Serbia po vazhdon

Lexo tërë artikullin